Interesuje mnie

Puste biuro

Pod koniec 2002 roku we Wrocławiu było 79 500 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego około 45 proc. znajdowało się w centrum miasta. Realizowane w 2003 roku inwestycje zwiększą tę liczbę o kolejne 11 500 m kw.

Nadmierny optymizm

 

Właściciele powierzchni biurowych we Wrocławiu nie mają obecnie zbyt wielu powodów do zadowolenia. Na przełomie lat 1999 i 2000, kiedy to na naszym rynku rzeczywiście brakowało nowoczesnych powierzchni biurowych, rozpoczęto wiele inwestycji, które miały wypełnić pustkę na rynku. Duży popyt sprawił, że ceny były stosunkowo wysokie, a lokale łatwo znajdowały najemców. Optymizm wśród inwestorów doprowadził do tego, że przez lata 1999–2001 ilość metrów kwadratowych dostępnych w nowoczesnych biurowcach wzrosła aż o 160 proc. (z 28 000 m kw. do 73 000 m kw.). Po okresie silnego wzrostu przyszedł jednak spadek popytu, a to z kolei spowodowało nadpodaż i dość gwałtowną obniżkę czynszów. Najwyraźniej inwestorzy zachęceni dobrą passą z końca lat 90. przecenili nieco możliwości potencjalnych lokalnych klientów.

Obecnie sytuacja zaczyna się powoli stabilizować. Według danych z raportu międzynarodowej firmy Knight Frank, zajmującej się rynkiem nieruchomości, za rok 2000 jeszcze w 2001 roku odsetek pustych powierzchni czekających na najemców wynosił aż 25–30 proc., po to by spaść do 18–20 proc. pod koniec ubiegłego roku. Jeszcze w 1999 roku stawki czynszów wynosiły od 20 do 25 euro za m kw. powierzchni biurowej, od 2002 roku zaś tę samą powierzchnię można wynajmować już za 10–15 euro. Niektórzy inwestorzy mówią o jeszcze drastyczniejszym spadku cen. – Obecnie oferujemy większe powierzchnie już za 8 euro za metr – mówi Iwona Jarosz z firmy Rainbow, według której ceny już nie mogą być niższe.

Według Doroty Kościelniak z wrocławskiego biura Knight Frank, o ile rynek powierzchni biurowych przeżywa pewien kryzys, to można mówić o prawdziwym boomie powierzchni handlowych. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest łączenie tych dwóch funkcji. Przykładem jest np. nastawione na tzw. klienta biznesowego Centrum Wratislavia między ulicami Rzeźniczą i Kiełbaśniczą, gdzie połączono funkcję hotelową z biurową i konferencyjną, a dodatkowo wprowadzono handel i usługi o specyficznym profilu. Dopełnieniem tej wielofunkcyjności jest parking podziemny. Podobny pomysł na Quattro Forum przy ul. Legnickiej ma spółka ACP. Poza tym, że będzie on pełnił funkcje biurowe, to znajdą się tam też funkcje uzupełniające – handlowa i usługowa. – Mamy nadzieję, że budynek ten będzie obsługiwał pod tym względem także okoliczne osiedla mieszkaniowe – mówi Małgorzata Udała.