Interesuje mnie

Zakup wspólnego mieszkania - jak dbać o swoje sprawy w związku nieformalnym?

Zakup mieszkania przez partnerów, którzy nie są małżeństwem, wydaje się prostym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli nieruchomość zakupiona ma być za gotówkę. Warto jednak pomyśleć o przyszłych losach nieruchomości. Co się stanie z domem czy mieszkaniem w przypadku rozpadu związku lub śmierci jednego ze współwłaścicieli?

 

mieszkanie bez ślubu, zakup mieszkania przez parę bez ślubu, czy można kupić mieszkanie bez ślubu, współwłaściciel mieszkania, ustawa partnerska

Źródło: fotolia.com

 

Osoby będące w związkach nieformalnych chcąc nabyć mieszkanie, mają kilka możliwości. Może je kupić tylko jedno z nich ze swojego majątku osobistego i wówczas zawsze będzie stanowiło tylko jego własność, tylko on zostanie wpisany jako właściciel do działu drugiego księgi wieczystej prowadzonej dla tego lokalu.

 

Będzie mógł nim swobodnie dysponować, np. sprzedać, podarować, przenieść własność w zamian za dożywocie, zamienić na inne, wynająć lub zapisać w testamencie, nie pytając o zgodę partnera. Jeśli związek się rozpadnie, będzie miał prawo żądać, aby partner wyprowadził się nawet wówczas, gdy opiekuje się ich wspólnym małoletnim dzieckiem.

 

Przepisy dopuszczają tak drastyczną sytuację, jak eksmisję byłego partnera, mimo że nie urządza awantur i nie zakłóca spokoju. Sąd orzeknie ją, ponieważ nie ma on żadnych praw do zajmowanego lokalu. Nawet mieszkając w nim przez 20 lub 30 lat, nie może wystąpić o zasiedzenie. Może jedynie liczyć na zapisanie mu mieszkania w testamencie.

 

W sytuacji kiedy jeden ze współwłaścicieli mieszkania zginie i nie zostawi testamentu, problemy drugiej osoby dopiero się zaczynają. Co się dzieje z tą połową mieszkania, która należała do zmarłego? Według prawa spadkowego przechodzi ona na najbliższych członków jego rodziny - są to najczęściej rodzice lub rodzeństwo. Jeśli akurat osoby te są w świetnych stosunkach to wszystko w porządku, najpewniej dojdzie do porozumienia. Jednak w odwrotnej sytuacji bardzo prawdopodobne jest to, że będą musieli oni stoczyć ze sobą ciężką batalię w sądzie.

 

Podobne artykuły