Interesuje mnie

Lepiej w mieście czy przedmieście?

Przy szukaniu nieruchomości niewątpliwie jedną z ważniejszych kwestii jest lokalizacja. Chcemy zamieszkać w miejscu, z którego wszędzie jest blisko, ale często naszym marzeniem jest dom jednorodzinny umiejscowiony w cichej i spokojnej okolicy. Czy te dwa aspekty się nie wykluczają?

 

Mieszkania w centrum Wrocławia to prawie wyłącznie budownictwo wielorodzinne. Owszem, w pojawiających się coraz liczniej w ofertach deweloperów mieszkaniach dwupoziomowych można poczuć namiastkę życia we własnym domu, ale to jednak nie to samo. Lokale dwupoziomowe w mieście mają najczęściej w swojej ofercie deweloperzy realizujący inwestycje w apartamentowcach o podwyższonym standardzie lub domach szeregowych. Kupując zatem takie mieszkanie, masz gwarancję zarówno dobrej lokalizacji, jak i większą przestrzeń mieszkalną charakterystyczną dla domu jednorodzinnego.
Jeśli jednak nie stać nas na takie lokum, a zniechęcają nas zatłoczone blokowiska i hałaśliwe centrum, migrujemy do stref podmiejskich. Suburbanizacja, czyli „wyludnianie się” centrów aglomeracji, nie jest zjawiskiem nowym. Dodatkowo od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, kredyty są lepiej dostępne, a rozwój infrastruktury komunikacyjnej sprawił, że wcześniej mniej atrakcyjne przedmieścia zaczęły pełnić rolę tzw. sypialni miast. Dochodzi do tego naturalna potrzeba człowieka, by po pracy wypocząć w ciszy i otoczeniu zieleni, którą oferują właśnie obrzeża Wrocławia oraz pobliskie miejscowości, takie jak np. Kiełczów, Wilczyce czy Trzebnica. Mamy zatem gotową odpowiedź na pytanie, dlaczego coraz częściej kupujący szukają możliwości budowy lub kupna nawet małego domu poza granicami Wrocławia, a ponieważ popyt wpływa na podaż, stąd powstaje coraz więcej kameralnych osiedli poza miastem.
Wybór lokalizacji naszych wymarzonych czterech kątów to z reguły kompromis pomiędzy ciszą i kameralną atmosferą przedmieść a wygodą i dostępnością życia w mieście. Prześledźmy zatem po kolei poszczególne aspekty takich wyborów.

 

Źródło: Zamieszkaj na Rudawskiej – inwestycja firmy RT Deweloper Sp. z o.o.

Podobne artykuły