Interesuje mnie

Bank u pośrednika

Klienci, którzy w biurach pośrednictwa szukają mieszkań i domów, coraz częściej posiłkują się w transakcjach kredytem. Banki zainteresowane są więc dobrą współpracą z pośrednikami.

 

Sprzymierzeńcem współpracy banków z pośrednikami jest czas a raczej jego brak. Kupujący mieszkania niemal tak samo jak swoje pieniądze cenią sobie swój czas. Niejednokrotnie to właśnie od tempa załatwiania różnych formalności, w tym właśnie związanych z kredytem, zależy pomyślne sfinalizowanie transakcji. Dało się to zauważyć zwłaszcza w miesiącach poprzedzających przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Nieruchomości sprzedawały się wtedy bardzo szybko, niektóre oferty znikały z rynku z dnia na dzień. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami wspominają, że w tym czasie bardzo szybko nabywców znajdowały oferty, na które nie było chętnych od miesięcy czy nawet lat.

 

Czas to pieniądz

Zdaniem Michała Wydry z Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości, będącego częścią Związku Banków Polskich, banki coraz wyraźniej konkurują między sobą właśnie na płaszczyźnie szybkości i jakości załatwiania formalności związanych z przyznaniem kredytu na mieszkanie. – W ciągu ostatnich lat bardzo wyraźnie zmieniały się procedury przyznawania kredytów. Zmniejszył się czas oczekiwania na decyzje, banki wprowadziły również uproszczone procedury dla klientów spełniających określone kryteria – mówi Michał Wydra. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie specjalne propozycje dla wybranej grupy klientów. – Jeżeli wkład własny klienta zaciągającego u nas kredyt wynosi powyżej 30% i jednocześnie nie jest to kredyt wyższy niż 150 tysięcy, nie wymagamy np. zaświadczenia o zarobkach, a od osób prowadzących działalność gospodarczą – PIT-ów i zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami w ZUS-ie – mówi Krystian Kulczycki, Członek Zarządu PTF Bank SA. Uproszczone procedury mają w swojej ofercie również inne banki, np. Bank Zachodni WBK. – Jeżeli ktoś np. posiada konto osobiste w naszym banku, jesteśmy sami w stanie zweryfikować jego dochody i nie potrzebujemy zaświadczeń od pracodawcy – mówi Roman Schoepp, Specjalista ds. Rynku Mieszkaniowego Banku Zachodniego WBK.  Banki ostro konkurują również czasem oczekiwania na przyznanie kredytu. - W przypadku kredytów mieszkaniowych i hipotecznych oferowanych przez Bank Pekao SA decyzja kredytowa jest podejmowana w ciągu trzech dni od momentu dostarczenia kompletu dokumentów  -  deklaruje Tatiana Kuwak-Frentzel, z-ca rzecznika prasowego Banku Pekao SA. Od pewnego czasu rozpatrywanie decyzji o przyznaniu kredytu w ciągu kilku dni roboczych stało się standardem wśród banków.

 

Sonda wśród pośredników

Dla potrzeb tego artykułu zwróciliśmy się do współpracujących z nami pośredników w obrocie nieruchomościami o podzielenie się swoimi doświadczeniami związanymi ze współpracą  z bankami. Zadaliśmy im pytania o to, z jakimi bankami współpracują, które oferty są im dobrze znane, jaki mają wpływ na podejmowanie decyzji kredytowych przez klientów swoich biur i jakimi kryteriami kierują się polecając ofertę poszczególnych banków. Deklaracje były bardzo różne, zależały głównie od tego z iloma bankami dany pośrednik współpracuje i czy w ogóle chce być doradcą w sprawie wyboru kredytu. Niektórzy od razu deklarowali, że nie polecają żadnych banków i nie chcą w tej kwestii doradzać klientom.

Ostatecznie w sondzie „Rynku Dolnośląskiego” wzięło udział 21 pośredników, jest to zatem tylko wycinek całego rynku i trzeba wziąć pod uwagę, że odpowiedzi innych biur mogłyby dać odmienne wyniki.

Podobne artykuły