Interesuje mnie

5 najważniejszych zapisów w umowie wynajmu mieszkania

Wynajem mieszkania wydaje się biznesem doskonałym. Wystarczy zainwestować na sam początek, a potem co miesiąc na nasze konto spływają pieniądze od najemców. Jest tylko jeden haczyk – umowa wynajmu. Źle skonstruowana może sprawić, że zamiast zrobić doskonały interes, tylko narobimy sobie kłopotów. Jak się przed nimi uchronić?

 

wynajem mieszkania, rady dla właścicieli mieszkań, poradnik dla wynajmującego, umowa lokatorska

Źródło: pixabay.com

 

1. Kto jest najemcą?

Każda umowa zaczyna się od wyszczególnienia danych obu podpisujących ją stron. Wpisujemy imiona, nazwiska, numery dowodów i pesele. Co jednak robić w sytuacji, gdy najemców jest kilku? Oczywiście, należy zawrzeć w umowie dane każdego z nich. Czy to wszystko? Niestety nie.

.

Wyobraźmy sobie sytuację, że wynajmujemy lokal np. trójce studentów. Niestety, choć dwojgu z nich nie można nic zarzucić, trzeci z nich znika nie płacąc czynszu. Pozostali dwoje jasno dają do zrozumienia, że zamierzają pokryć tylko swoją część opłat i nie mają ochoty zwracać długów byłego współlokatora. Mogą też próbować renegocjować umowę i wymusić obniżkę czynszu. Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją? Rozwiązaniem jest tak zwana klauzula solidarności najemców.

 

To ważny zapis, o którym powinien pamiętać każdy, kto wynajmuje mieszkanie więcej niż jednej osobie. Klauzula powinna znaleźć się w umowie, jako punkt mówiący, że najemcy odpowiadają solidarnie za zobowiązania wynikające z umowy najmu. Dzięki takiemu zapisowi właściciel jest zabezpieczony i może domagać się spłaty całego czynszu nawet od jednego najemcy, w przypadku, gdy pozostali okażą się niewypłacalni. 

 

Podobne artykuły