Interesuje mnie

VII Ranking Deweloperów i Spółdzielni Mieszkaniowych

Jeżeli deweloperzy i spółdzielnie zrealizują wszystkie swoje deklaracje w terminie, we Wrocławiu i okolicach w ciągu najbliższych dwóch lat przybędzie najwięcej mieszkań od kilku dobrych lat. Być może już przyszły rok okaże się rekordowy..

 

Ambitne plany

Jeżeli deweloperzy i spółdzielnie zrealizują wszystkie swoje deklaracje w terminie, we Wrocławiu i okolicach w ciągu najbliższych dwóch lat przybędzie najwięcej mieszkań od kilku dobrych lat. Być może już przyszły rok okaże się rekordowy.

W tym roku po raz siódmy poprosiliśmy deweloperów i spółdzielnie, które budują we Wrocławiu i okolicach, o wypełnienie ankiet. Pytaliśmy o mieszkania oddane do użytku w ubiegłym roku i plany na nowy rok. Poprosiliśmy również o informacje na temat mieszkań, których budowa już trwa lub niedługo się rozpocznie, ale które zostaną oddane dopiero po 30 grudnia 2006 roku. Chcieliśmy bowiem w naszym zestawieniu uwzględnić te inwestycje, które są już w sprzedaży i poszukiwaczom nowych mieszkań znane są z reklam i ogłoszeń.

 

Parę słów o rankingu

Zostaliśmy mile zaskoczeni liczbą odpowiedzi, które do nas przyszły. W zeszłym roku w naszym rankingu Ambitne plany uczestniczyło 28 deweloperów i 5 spółdzielni, natomiast w tym roku ankiety przysłało aż 54 inwestorów.

Trzeba tu podkreślić, że nasz ranking jest trochę nietypowy. Nie wybieramy w nim "najlepszego dewelopera" czy "rekordzisty mieszkaniowego", ale zależy nam na tym, żeby pokazać, jakie inwestycje powstają we Wrocławiu i okolicach, w jakiej zabudowie, ile mieszkań przybyło, a ile jeszcze zostanie wybudowanych. Stąd nasza tabela została ułożona alfabetycznie.

 

Żeby ujednolicić dane, zastosowaliśmy kryterium całkowitego ukończenia inwestycji. Jako wybudowane liczyliśmy więc te mieszkania, które w ubiegłym roku otrzymały pozwolenie na użytkowanie. Prosiliśmy o wypełnianie ankiet według tego kryterium. Niektóre inwestycje, które fizycznie są już gotowe, ale nie mają jeszcze formalnego odbioru, zostały zatem zakwalifikowane jako te, które zostaną oddane do końca 2006 roku. W ten sam sposób postąpiliśmy z inwestycjami w budowie i planowanymi. O wpisaniu w odpowiednią rubrykę decydowała data otrzymania pozwolenia na użytkowanie.

 

Oczywiście nie udało nam się zinwentaryzować i policzyć wszystkiego, co buduje się we Wrocławiu i okolicach, ale nie było to naszym zamiarem. Zestawienie ułożyliśmy na podstawie deklaracji, które zostały nam nadesłane. W niektórych przypadkach są to dane szacunkowe, zwłaszcza te, które dotyczą inwestycji mających uzyskać pozwolenie na użytkowanie po 30 grudnia 2006 roku. Deweloperzy zastrzegli w nadesłanych ankietach, że podają dane przybliżone - pewne założenia, które w trakcie realizacji mogą ulec zmianie.

 

Z tego powodu mieliśmy w niektórych przypadkach problem z podaniem dokładnej liczby lokali, zwłaszcza jeżeli chodziło o domy, w których można było wydzielić dwa odrębne mieszkania. Taką sytuację mieliśmy w przypadku SM Kamieniec, w której domach mogą mieszkać dwa pokolenia jednej rodziny i dzielić go na dwie niezależne części. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku firmy Religa. Z jednej strony na ulicy Akacjowej mieliśmy 11 domów, w których nie przewidziano dzielenia na dwa odrębne lokale, z drugiej - inwestycję przy ulicy Polarnej na Bielanach, w której jest możliwość podziału domu na dwa odrębne lokale do kupienia osobno, z niezależnym wejściem do każdego z nich. - Nie wiemy jeszcze, czy te budynki zostaną sprzedane jako 13 domów, czy jako 26 lokali, ponieważ dopuszczamy obydwie możliwości i wszystko będzie zależało od wymagań naszych klientów - zastrzega Małgorzata Molendowska z firmy Religa. Ostatecznie w wypadku SM Kamieniec policzyliśmy domy, a w wypadku firmy Religa - mieszkania. Zadecydowała tutaj możliwość kupienia zarówno całego domu, jak i tylko lokalu.