Interesuje mnie

Dobra koniunktura - O lokalnym rynku nieruchomości

O lokalnym rynku nieruchomości komercyjnych, powierzchni magazynowej, biurowej i lokalach użytkowych rozmawiamy z Dorotą Łukianowicz, właścicielką biura obrotu nieruchomościami KANDO.

 

Co wpływa na ceny nieruchomości komercyjnych?

Duże poruszenie wywołała informacja o przyznaniu Polsce współorganizacji Euro 2012. Ceny momentalnie wzrosły – cena obiektu, który kosztował 3 miliony złotych, wzrosła o 400–500 tysięcy, ale to była tylko chwilowa reakcja, potem rynek się ustabilizował. Ceny ofert nadal bywają wyższe, ale to te rzeczywiste wróciły do poprzedniego poziomu, a sama ilość sfinalizowanych transakcji od dawna utrzymuje się na wysokim poziomie. Obecnie koniunktura jest bardzo dobra w związku z tym, że we Wrocławiu inwestują nowe firmy, istniejące rozwijają się i jest bardzo duże zainteresowanie zarówno magazynami, biurami, jak i lokalami użytkowymi.

 

Jakiego typu nieruchomości są najbardziej poszukiwane?

Dużym zainteresowaniem cieszą się stare obiekty poprzemysłowe, które po adaptacji stałyby się tzw. loftami. Są to wielkopowierzchniowe nieruchomości postindustrialne, które można by zagospodarować na lokale mieszkalne dla zamożnych i stosunkowo młodych ludzi.

Powierzchnia takiego mieszkania to minimum 100–200 m kw., najczęściej jest to piętro podzielone na 2–3 tego typu lokale. Obecnie cieszą się one coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju ze względu na trendy na rynku nieruchomości, które wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. O ile takich obiektów nie brakuje np. w Łodzi, to we Wrocławiu prawie ich nie ma, a te nieliczne, które istnieją, nie są na sprzedaż. We Wrocławiu jest deficyt obiektów przemysłowych, nie tylko tych, które nadawałyby się na lofty, ale również zwykłych magazynów.

Przez lata takie obiekty nie były budowane w granicach miasta, a na obrzeżach Wrocławia powstało ich stosunkowo niewiele. Inwestorzy są zainteresowani przede wszystkim mieszkaniówką. W ostatnich latach jedną z nielicznych firm, które podjęły się tego typu inwestycji, była firma Atal, która wybudowała obiekt przy ulicy Krakowskiej. Nieruchomość szybko sprzedano, bo okazała się bardzo trafioną inwestycją.

 

Gdzie w takim razie są budowane nowe magazyny, obiekty przemysłowe?

Nowe centra logistyczne powstają głównie pod Wrocławiem, ponieważ w mieście brakuje działek z odpowiednim miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W niedalekiej przyszłości z pewnością będą one powstawały w okolicach nowych obwodnic, zarówno śródmiejskiej, jak i autostradowej. Obecnie w rejonie wyżej wspomnianych inwestycji sprzedanych zostało dużo gruntów. Inwestycje jeszcze się nie rozpoczęły, ponieważ właściciele czekają na lepszą komunikację.

Cała zachodnia strona Wrocławia będzie miała charakter zabudowy przemysłowej, co jest związane z planowaną budową obwodnicy i przez to lepszą komunikacją. W zachodniej części miasta są również tereny przeznaczone pod Expo. Jednak aktualna oferta sprzedażowa jest niewielka, a inwestorzy przyjeżdżający do Wrocławia są rozczarowani małą ilością gruntów przeznaczonych pod nowe inwestycje.

Nowe obiekty powstają także w Pietrzykowicach, również te przeznaczone pod wynajem. Wcześniej zainteresowanie tymi terenami było stosunkowo niewielkie, obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła, gdyż będzie tam przebiegał węzeł AOW.

Wciąż utrzymuje się duże zainteresowanie południem stolicy Dolnego Śląska oraz terenami zlokalizowanymi za Bielanami Wrocławskimi. Inwestorem, który poprawił koniunkturę na tym obszarze, jest koncern LG. Wybudował on tam swoje fabryki, przyczyniając się tym samym do wzrostu zainteresowania tą lokalizacją. Aktywnym miejscem inwestycyjnym jest również rejon gminy Długołęka ze względu na trasę S8 łączącą Wrocław z Warszawą. Minusem jest niewystarczająco rozwinięta sieć komunikacyjna łącząca tę gminę z centrum miasta.