Interesuje mnie

Psie Pole całkiem nowe

Psie Pole – dzięki swojej nazwie jedna z najbardziej rozpoznawalnych dzielnic nie tylko we Wrocławiu, ale i w Polsce – nie było nigdy szczególnie ulubionym i prestiżowym obszarem miasta. Ryneczek nie sprawiał najlepszego wrażenia, a stare, odrapane kamienice czasem wręcz straszyły przyjezdnych. Jeszcze kilka lat temu osiedle było zaniedbane, a droga wymagała pilnego remontu. Modernizacja rynku ożywiła tę peryferyjną część Wrocławia. Wszystko się tutaj zmieniło, a kulminacyjnym momentem rewitalizacji osiedla okazała się przebudowa starówki.

Źródło: fot. Robert Flaszyński

 

Ta niegdyś wieś, a obecnie jedna z pięciu dużych dzielnic Wrocławia, obejmuje tereny na wschód od rzeki Odry oraz jedyną dzielnicę po stronie zachodniej, czyli Nadodrze. Rozciąga się od Paniowic, przebiega obok Psar, biegnie pod Mirków, Wilczyce i Dobrzykowice aż do Łan. Zajmuje obszar prawie 100 km kw. Większości mieszkańców Psie Pole kojarzy się jednak z osiedlem o tej samej nazwie i ryneczkiem przy ulicy Krzywoustego wraz z okolicznymi zabudowaniami. I właśnie na tym rejonie skupimy się w tym artykule.

Psie Pole – akcja rewitalizacja

Rewitalizacja Psiego Pola (czyli kompleksowe działania mające na celu jego odnowę, z łac. re-+vita, czyli przywrócenie do życia, ożywienie) odbywała się w ramach zobowiązań, jakie złożył Wrocław w dokumencie aplikacyjnym stanowiącym podstawę oceny wrocławskiej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Odnowione kamienice, przyjazny dla pieszych ryneczek, centrum handlowe, multimedialny dom kultury i żadnych korków na ul. Bolesława Krzywoustego – tak o planie rewitalizacji Psiego Pola pisano kilka lat temu, kiedy pomysły zaczęły nabierać realnych kształtów.

Zgodnie z ideą policentryczności chcemy, aby starówka Psiego Pola stała się centrum rekreacyjnym i handlowo-gastronomicznym dla mieszkańców tej części miasta, tak żeby mogli spędzić atrakcyjnie wolny czas bez konieczności podróży do Rynku – wyjaśniał Sebastian Wolszczak, koordynator rewitalizacji Psiego Pola.

Projekt, realizowany na zlecenie prezydenta miasta przez Urząd Miasta, zakładał szereg kompleksowych działań w trzech obszarach: urbanistyczno-transportowym, społeczno-kulturalnym oraz gospodarczo-ekonomicznym. Wszystkie te przedsięwzięcia korelowały ze sobą, tworząc kompleksowy i przede wszystkim bardzo spójny projekt. Nowy pasaż handlowy nawiązuje estetyką do przestrzeni wokół rynku, a wyremontowane kamienice tworzą ze sobą jednolitą stylistycznie całość. Należy podkreślić, że zrekonstruowany został oryginalny ich wygląd.

Podobne artykuły