Interesuje mnie

Księga na wieczność

Jakie znaczenie ma wpis do księgi wieczystej? Każda nieruchomość powinna mieć księgę wieczystą, w której oznaczony jest jej właściciel. Czy jednak fakt, że nie zostaliśmy wpisani do księgi wieczystej pozbawia nas prawa własności?

 

W księdze wieczystej ujawniany jest dokładny stan prawny nieruchomości. Każda nieruchomość – zarówno gruntowa, jak i lokalowa (np. wyodrębnione na własność mieszkanie), powinna mieć taki dokument. Księga wieczysta może (ale nie musi) być prowadzona także dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego i prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli nieruchomość nigdy księgi wieczystej nie miała, albo księga zaginęła czy uległa niszczeniu, to należy ją założyć. Robi się to na wniosek właściciela, a opłata wynosi 40 zł i jest stała, niezależnie od rodzaju i położenia nieruchomości. Dla każdej nieruchomości, także dla nieruchomości lokalowych, prowadzi się odrębną księgę. Jeżeli więc do lokalu mieszkalnego jest przypisany udział w gruncie, na którym stoi budynek, to osobną księgę będzie miał zarówno każdy lokal, jak i grunt, na którym stoi budynek.

Księgi wieczyste są prowadzone przez rejonowy sąd cywilny. W wypadku lokali spółdzielczych sąd zawiadamia spółdzielnię o założeniu księgi, a z kolei spółdzielnia mieszkaniowa powinna prowadzić wykaz lokali z księgą. Każdy ma prawo przeglądać księgę wieczystą w obecności pracownika sądu.

Właściciel ma obowiązek ujawnić swoje prawo w księdze wieczystej. Obecnie wniosek o wpis do księgi wieczystej zawarty musi być już w akcie notarialnym, w którym następuje przeniesienie prawa do nieruchomości. Notariusz w ciągu 3 dni musi przesłać sądowi wypis z aktu notarialnego zawierający taki wniosek. Notariusz przy sporządzaniu aktu pobiera również opłatę za wpis do księgi. Nowy właściciel nie musi więc składać do sądu odrębnego wniosku o wpis.

Podobne artykuły