Interesuje mnie

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to jedna z najtrudniejszych decyzji, z którymi mierzymy się w zarządzaniu domowymi finansami. Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym, czy może śnimy o przeprowadzce do większego lokum i sprzedaży własnych czterech kątów, finansowa strona całego przedsięwzięcia wymaga odpowiednich przygotowań. Podpowiadamy, co zrobić, aby biorąc kredyt hipoteczny na własne M oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów i podjąć optymalną decyzję.

 

kredyt hipoteczny, kredyt na mieszkanie, jak dostać kredyt, jak dostać kredyt w banku, jak dostać kredyt hipoteczny, dokumenty do kredytu

Źródło: pixabay.com

 

Krok pierwszy: diagnoza i porządki w portfelu

Zasada „mierz siły na zamiary” nie sprawdza się w domowych finansach. Poszukując odpowiedniej nieruchomości, powinniśmy mieć świadomość, na jakie wydatki będzie nas stać. Kwota dostępnego kredytu hipotecznego często wyznacza zakres poszukiwań, dlatego w pierwszej kolejności warto chociażby orientacyjnie oszacować swoją zdolność kredytową. Spotkanie z doradcą bankowym uświadomi nam, jak naszą sytuację widzi kredytodawca, i pozwoli realnie planować przyszłą inwestycję. Przy okazji poznamy także wymogi dotyczące dokumentów oraz zapoznamy się z symulacją wysokości rat i dodatkowych kosztów okołokredytowych.

 

Kontakt z doradcą warto polecić także z innego względu – przedstawiciel banku poinformuje nas o potencjalnych "kotwicach" finansowych, ograniczających zdolność kredytową. Mogą nimi być karty kredytowe, limity w ROR-ze i inne zobowiązania.

Podobne artykuły