Interesuje mnie

Bierzesz kredyt hipoteczny? Sprawdź czy wnioskować samemu czy z partnerem

Kupując mieszkanie Polacy w większości nie posiadają wystarczających oszczędności, dlatego zwracają się o pomoc do banków. Panuje przekonanie, że jeśli połączymy w ten sposób swoje siły z ukochanym to uzyskamy wspólnie wyższą zdolność kredytową. Okazuje się, że w wielu przypadkach nie jest to prawdą. Sprawdź, czy powinieneś starać się o kredyt sam, czy wspólnie z partnerem.

 

Kupno mieszkania często jest związane z decyzją o poważnym związaniu się z drugą osobą. Czasem jest to ślub, czasem po prostu związek partnerski. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku kupno mieszkania wiąże się nierzadko z kredytem hipotecznym, który jest poważnym obciążeniem na lata. Dlatego też warto z wyprzedzeniem zastanowić się co będzie dla nas korzystniejsze - zdecydować się na kupno już teraz czy po ślubie? Wziąć kredyt samemu czy we dwoje?

 

Nowe mieszkania Wrocław

Źródło: Comex Deweloperstwo, osiedle Sportowy Ołtaszyn we Wrocławiu

 

Kredyt w parze

To prawda, że reguły parom łatwiej jest uzyskać kredyt niż singlowi. Jest to całkiem naturalne - dochód dwóch osób jest sumowany, dlatego zwykle znacząco wyższy niż jednej. To oznacza oczywiście wyższą zdolność kredytową. Dodatkowo dla banków sytuacja, w której wnioskodawców jest dwóch to zwiększone bezpieczeństwo. Jeśli jeden z nich utraci pracę, drugi będzie nadal mógł spłacać zobowiązanie.  

Jednak biorąc kredyt w parze należy pamiętać, że jest to poważna decyzja. Jeśli za pewien czas rozstaniemy się - nadal będzie nas "wiązało" wspólnie spłacane mieszkanie. Dlatego, jeśli zależy nam na jasności sytuacji, najlepiej od razu rozważmy z partnerem taką ewentualność i umówmy się jak ją rozwiążemy. Pamiętajmy, że w większości przypadków kupionego na kredyt mieszkania nie będziemy mogli łatwo sprzedać przynajmniej przez pierwsze 5 lat po transakcji, ponieważ będzie to się wiązało z dodatkowymi, niemałymi kosztami.

 

Podobne artykuły