Interesuje mnie

VIII Ranking Deweloperów i Spółdzielni - Wszyscy chcą budować

We Wrocławiu i okolicach opłaca się budować nowe mieszkania i domy. Ceny mieszkań i zainteresowanie nimi nigdy nie były tak wysokie, jak w ubiegłym roku. Inwestorów od budowania we Wrocławiu nie odstraszają ani problemy z fachowcami, ani wzrost cen materiałów budowlanych..

 

Wszyscy chcą budować

We Wrocławiu i okolicach opłaca się budować nowe mieszkania i domy. Ceny mieszkań i zainteresowanie nimi nigdy nie były tak wysokie, jak w ubiegłym roku. Inwestorów od budowania we Wrocławiu nie odstraszają ani problemy z fachowcami, ani wzrost cen materiałów budowlanych.

Jak co roku, poprosiliśmy deweloperów i spółdzielnie mieszkaniowe budujące we Wrocławiu i szeroko pojętych okolicach o wypełnienie ankiet, w których pytaliśmy o liczbę mieszkań wybudowanych w ubiegłym roku oraz liczbę mieszkań planowanych do oddania w tym roku. Pytaliśmy również o plany na dalszą przyszłość, czyli o inwestycje, których budowa ma dopiero ruszyć w 2007 roku (lub już się rozpoczęła), ale otrzymanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest najwcześniej po 30 grudnia 2007 roku. Ponieważ z każdym rokiem coraz więcej firm inwestuje we Wrocławiu i okolicach, a my z każdym rokiem dostajemy więcej ankiet, spodziewaliśmy się, że tak będzie i tym razem. Rekord został pobity i w tym roku ankiety wypełniło dla nas 60 firm.

 

Jak czytać ranking

Wszystkie firmy podajemy w porządku alfabetycznym, ponieważ nie wybieramy najlepszego czy najbardziej zapracowanego dewelopera. Zależy nam na pokazaniu, jakie firmy budują na terenie Wrocławia i okolic, kto już ukończył budowę, kto dopiero zaczyna, w jakiej zabudowie będą budowane nowe mieszkania i mniej więcej w jakim czasie. Oczywiście nie udało nam się zinwentaryzować wszystkiego, co jest budowane w mieście, jednak z roku na rok udaje nam się uwzględnić coraz więcej firm i coraz więcej inwestycji zebrać w naszym zestawieniu. Również w tym roku zaobserwowaliśmy, że inwestorzy o wiele chętniej wypełniają rubryki z mieszkaniami planowanymi niż ukończonymi. Zdarza się, że nie wpisują inwestycji ukończonych, jeśli już sprzedali w nich wszystkie mieszkania. Mimo to zawsze staramy się przypominać, że chcemy policzyć również te mieszkania i namawiamy do wpisania ich do rubryki z ukończonymi inwestycjami. Co roku mieszkań rzeczywiście oddanych do użytku jest mniej niż deklarowano rok wcześniej. Z jednej strony w naszym zestawieniu co roku bierze udział nieco inna grupa deweloperów, z drugiej-bardzo często jest tak, że mieszkania są faktycznie wybudowane, ale zakończenie procedury uzyskania pozwolenia na użytkowanie ma już datę z następnego roku. Żeby ujednolicić dane dotyczące ukończonych mieszkań, postanowiliśmy uznać za takie mieszkania, które otrzymały pozwolenie na budowę i prosiliśmy deweloperów i spółdzielnie, żeby w ten sposób wypełniali ankiety. Chcemy również podkreślić, że druga i trzecia część tabeli dotyczą planów i założeń, które w późniejszej praktyce mogą ulec zmianom. Poprosiliśmy o wpisywanie w każdej z rubryk tylko lokali mieszkalnych. Również w domach wolno stojących i szeregach liczyliśmy mieszkania w tej zabudowie, a nie budynki