Interesuje mnie

O najnowszych inwestycjach komercyjnych

O rynku powierzchni biurowych do wynajęcia i najnowszych inwestycjach komercyjnych we Wrocławiu rozmawiamy z Dorotą Kościelniak z międzynarodowej firmy doradczej Knight Frank, specjalizującej się w dziedzinie nieruchomości.

 

O rynku powierzchni biurowych do wynajęcia i najnowszych inwestycjach komercyjnych we Wrocławiu rozmawiamy z Dorotą Kościelniak z międzynarodowej firmy doradczej Knight Frank, specjalizującej się w dziedzinie nieruchomości.

 

Jak wygląda Wrocław na biznesowej mapie Polski? Czy jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów zagranicznych?

Pierwszym miastem, które zaraz po Warszawie przedstawiamy inwestorom, jest właśnie Wrocław. Jeżeli chodzi o komercję, to po Warszawie jesteśmy liderem. Bardzo często te firmy, które mają już swoje biura w stolicy, ale chcą się nadal rozbudowywać, podejmują decyzję o przeniesieniu swojego zaplecza back-office’owego - np. działu księgowego, finansów - właśnie do Wrocławia.

Natomiast pod względem rozwoju rynku mieszkaniowego jesteśmy na podobnym poziomie z Krakowem; tu liderem jest również stolica.

 

Z jakich krajów przyjeżdżają do nas inwestorzy?

Zainteresowani zakupem gruntów i rozwinięciem projektów mieszkaniowych lub komercyjnych we Wrocławiu są przede wszystkim Irlandczycy, Brytyjczycy i Hiszpanie - to są te trzy podmioty, które najczęściej można spotkać na przetargach. Zgłaszają się oni do nas z zapytaniem, w co warto inwestować. Przyjeżdżają również inwestorzy z innych krajów, ostatnio była to np. firma hinduska i z Emiratów Arabskich.

 

Co przyciąga zagranicznych inwestorów na Dolny Śląsk? Jakie atuty ma Wrocław?

Wrocław słynie z przyjaznych władz lokalnych. My już nawet o tym fakcie nie musimy inwestorom wspominać. Taki stan obserwujemy od kilku lat: przyprowadzając różnych inwestorów i rozmawiając z władzami lokalnymi w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu, mamy porównanie i widzimy różnicę. Sami inwestorzy zachwalają, że we Wrocławiu jest niezapomniana atmosfera i większa niż w innych miastach ochota do biznesowej rozmowy. Biznesmeni chętnie do nas przyjeżdżają, chętnie spotykają się z władzami lokalnymi, które same zgłaszają jakąś inicjatywę i propozycje, mają dużo ciekawych pomysłów na rozwój miasta (np. handlu, komercji czy rynku mieszkaniowego) i pierwsi - szukając potencjalnych inwestorów - wychodzą z tą ofertą na zewnątrz. W taki sposób nie robi tego ani Poznań, ani Kraków. Działania te przynoszą efekty, ponieważ inwestorzy przyjeżdżający do Warszawy sami pytają, co mamy im do zaoferowania we Wrocławiu.

Poza tym Wrocław jest młodym miastem w tym sensie, że ludzie przyjeżdżają tu studiować. Jeżeli zdecydują się zostać, bo będą mieli w perspektywie rozwój i pracę, to firmy będą miały wykwalifikowanych pracowników.

 

Czy powstające we Wrocławiu nowe inwestycje komercyjne, w których będą nowoczesne biura, mają szanse spełnić oczekiwania najemców?

Inwestycje, które są obecnie w trakcie budowy, będą oddawane w standardzie A i B. Najnowocześniejszy ma być Bema Plaza (firmy Ghelamco), który będzie miał w standardzie podnoszone podłogi, czyli całe okablowanie strukturalne zamiast w ścianach i w suficie zostanie ulokowane w podłodze. To jest bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla firm z branży IT, ponieważ pozwala na ustawienie biurek praktycznie w dowolnym miejscu i podłączenie całej instalacji. Podnoszone podłogi nie są warunkiem zaistnienia wśród budynków klasy A, ponieważ jednym najemcom się to przydaje, a innym nie, ale to na pewno dodatkowa zaleta tego obiektu. Z kolei klimatyzacja jest już w standardzie we wszystkich budowanych inwestycjach. Nie każdy istniejący już budynek klasy B we Wrocławiu ma pełną klimatyzację, czasami są to budynki wentylowane, w których klimatyzacja jest zakładana tylko punktowo dla poszczególnych klientów we własnym zakresie.

 

Ponadto najnowsze projekty dostarczą brakujących dużych powierzchni biurowych w jednym kawałku. Sam Bema Plaza będzie miał 26 tysięcy m kw. powierzchni, w tym na jednej kondygnacji nawet do 4600 m kw., z kolei budynek Skanski - do 2000 m kw., Silver Forum Archicomu - do 1500 m kw. i ponad 1000 m kw. - budynek Globis firmy GTC.

 

Jakie największe inwestycje zostaną oddane w pierwszej kolejności?

Jako pierwsze, w kwietniu 2007 roku, mają być gotowe Arkady Wrocławskie, które buduje LC Corp. Będzie tam do wynajęcia około 4 tysięcy m kw. powierzchni biurowej, bo resztę firma buduje na własne potrzeby. Następny będzie Silver Forum firmy Archicom, którego oddanie jest planowane na maj 2007 (13 tysięcy powierzchni całkowitej, dół usługowy). Bema Plaza dostarczy 26 tysięcy m kw. powierzchni, termin to wrzesień 2007, następny będzie budynek Globis firmy GTC planowany na grudzień 2007, a na koniec 2007 roku - początek 2008 planowany jest pierwszy etap Skanski. Trudno powiedzieć, który z tych projektów jest najlepszy, bo każdy ma swoje atuty, a klienci mają bardzo różne preferencje. Na pewno cieszą się one dużym zainteresowaniem, gdyż wszystkie będą miały bardzo dobrą lokalizację i ciekawą architekturę. Każdy klient - w zależności od zaoferowanych mu warunków - dokona najlepszego z jego punktu widzenia wyboru.