Interesuje mnie

Mieszkania na zapisy

Z planów firm biorących udział w ankiecie wynika, że w bieżącym roku gotowych do oddania będzie aż 2757 nowych mieszkań, tylko nieliczne jednak nie znalazły jeszcze nabywców. Wszystkim, którzy myślą o zakupie własnego M, pozostaje kompromis co do warunków oferty lub odłożenie przeprowadzki na około 1,5 roku.

 

Nasz ranking

Już po raz piąty, na podstawie ankiet rozesłanych do wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych i deweloperów, stworzyliśmy zestawienie nowo budowanych domów i mieszkań. Na 26 rozesłanych zapytań otrzymaliśmy zwrotnie 23, z czego 13 od firm, które brały udział w ubiegłorocznym sondażu. Cieszy fakt, że wśród firm, którym w ubiegłym roku udało się szczęśliwie zakończyć inwestycje, a także wśród tych, które ich finał planują na bieżący rok, są takie, które są z nami od pierwszej edycji rankingu. To m.in. As-Bau, SBM Maślice, SM Kamieniec, WPBM Mój Dom. Po raz kolejny swoje wyniki zaprezentowały znane już także na rynku firmy, jak Budotex, Bre.locum, Awbud, Atal, WPB czy Wrobud. Pożegnaliśmy się niestety z Howellem. Drugi etap osiedla na Grabiszynku za tę firmę prowadzi spółka Inter Invest. Oddanie pierwszych mieszkań w tej inwestycji zaplanowano na III-IV kwartał 2005 roku. Na rynek wrócił natomiast jeden z większych deweloperów – MAT, który niestety nie opowiedział redakcji o swoich zamierzeniach na 2004 rok. Do naszego rankingu włączył się po rocznej przerwie Dach-Bud, po raz kolejny z miażdżącą dla konkurencji liczbą wybudowanych mieszkań. Ubiegłoroczny zwycięzca – Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane – zajął tym razem 4. miejsce i to z różnicą prawie 100 mieszkań do drugiej w rankingu firmy. WPB sukcesywnie jednak realizuje dwa osiedla na Krzykach i Maślicach, a w bieżącym roku myśli o powiększeniu grona swoich mieszkańców o kolejne 176 rodzin. Oddanie podobnej do 2002 roku liczby mieszkań przez WPBM Mój Dom pozwoliło tym razem zająć firmie 2., zamiast 4., miejsce. 

 

Pierwszymi zakończonymi w ubiegłym roku inwestycjami mogą pochwalić się też nowe na wrocławskim rynku firmy, takie jak np. Spectrum Development, Stalmont czy Awax. 

Pojawiające się na rynku firmy pozwalają wnioskować, że budownictwo najgorszy okres ma już za sobą. Proces produkcyjny niestety w tej branży trwa przeciętnie 1,5 roku i dopiero na przełomie II i III kwartału 2005 roku można się spodziewać zwiększonej liczby gotowych do oddania mieszkań. Potwierdza to m.in. fakt, iż realizujące kolejne etapy czy nowe osiedla firmy, jak np. Atal czy Awbud, na ten rok nie przewidują oddania kluczy nowym lokatorom.