Interesuje mnie

Wybierz sposób płacenia

Deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe oferują nabywcom nowych domów i mieszkań coraz bardziej bezpieczne i atrakcyjne formy płatności. W życie wchodzą rachunki powiernicze, raty, których spłatę można przedłużyć nawet o rok od czasu zakończenia inwestycji.

Jeszcze kilka lat temu inwestycje mieszkaniowe finansowane były przez przyszłych lokatorów. Minimalny wkład własny wynosił 30 proc., a plan pozostałych wpłat odpowiadał terminarzowi prac budowlanych i dla wszystkich był jednakowy. Obecnie większość firm oferuje dopasowanie warunków zakupu do indywidualnych możliwości klienta.

Nowe standardy

Wrocławskie firmy deweloperskie przy pierwszej wpłacie zazwyczaj wymagają tylko 10 proc. (Mój Dom  nawet 5 proc.) wartości mieszkania. Pozostała część może być spłacana w ratach miesięcznych lub kwartalnych do czasu zakończenia inwestycji. Nierzadko okres ten jest bardzo krótki. Coraz częściej bowiem pojawiają się oferty mieszkań gotowych, które czekają na zasiedlenie. W takich wypadkach jednak firmy oferują pomoc w uzyskaniu kredytu. Same dbają o dostarczenie do banku wymaganych dokumentów, są dla klienta gwarantem do czasu ustanowienia hipoteki. Zaoszczędza to czas i pieniądze, np. wydatki związane z ubezpieczeniem kredytu w okresie przejściowym.

Ci, którzy zakup finansują z własnej zasobnej kieszeni, przy większych wpłatach, nawet na rachunek powierniczy, mogą liczyć na atrakcyjne rabaty. Wybór systemu ratalnego, w większości wypadków, wiąże się z dodatkowymi kosztami, gdyż niespłacona część jest najczęściej rewaloryzowana, indeksowana o wskaźnik GUS lub inflacji. Prawie wszystkie warunki są jednak umowne i można je indywidualnie negocjować, o czym przekonują przedstawiciele wszystkich firm.

Płacić bezpiecznie

Niektórzy deweloperzy (m.in. Howell i Mój Dom) zdecydowali się na wprowadzenie do swoich warunków możliwości finansowania zakupu za pośrednictwem rachunku powierniczego. Oznacza to, że klienci pieniądze przeznaczone na mieszkanie wpłacają na rachunek bankowy, z którego przy rachunku otwartym deweloper dostaje środki po zrealizowaniu konkretnego etapu budowy, a przy rachunku zamkniętym – po zrealizowaniu całej inwestycji. Gwarantuje to bezpieczeństwo transakcji i jest kolejnym krokiem w stronę kupującego.

 

Sposoby finansowania zakupu mieszkań i domów we wrocławskich firmach deweloperskich i w spółdzielniach mieszkaniowych

Nazwa firmy

Min. I wpłata

raty

Współpraca z bankami

P.P.C. ArC2 Sp. z o.o.

10,00%

Raty kwartalne do 30 marca 2004 wymagane 100%

LG Petro Bank SA, DGF sp. z o.o., BZ WBK SA, MultiBank, GE Bank Mieszkaniowy SA

AS-BAU Sp. z o.o.

25,00%

Standardowo wymagane 100% do zakończenia inwestycji, możliwość przedłużenia spłaty (atrakcyjne oprocentowanie niespłaconej części)

BZ WBK SA, PKO BP SA, PTF SA

Przedsiębiorstwo ATAL

10,00%

Wymagane 100% do czasu przekazania mieszkania

Multibank, BZ WBK SA, PKO BP SA, Kredyt Bank SA, GE Bank Mieszkaniowy SA

BRE.locum Sp. z o.o.

20,00%

Wymagane 100% do aktu notarialnego

MultiBank, RHEINHYP-BRE Bank Hipoteczny SA

P.B. Budotex Sp. z o.o.

20,00%

Raty kwartalne, wymagane 100% do czasu zakończenia inwestycji

BZ WBK SA, LG Petro Bank SA, GE Bank Mieszkaniowy SA

Howell Grabiszynek Sp. z o.o.

25,00%

Wpłaty na rachunek powierniczy co kwartał 25%

RHEINHYP-BRE Bank Hipoteczny SA, Bank MillenniumSA

SM Kamieniec

20,00%

II lub IV raty

PKO BP, Nordea Bank Polska SA , LG Petro Bank SA , BZ WBK SA

SBM Maślice

20,00%

Raty miesięczne do czasu zakończenia inwestycji

PKO SA, BPH PBK SA, BZ WBK SA, GE Bank Mieszkaniowy SA, LG Petro Bank SA , Nordea Bank Polska SA , PKO BP SA, PTF SA

WPBM MÓJ DOM SA

5,00%

Standardowo wymagane 100% do zakończenia inwestycji, możliwość przedłużenia spłaty o rok od oddania mieszkania

BZ WBK SA, PKO BP SA, PTF SA, PeKaO SA, Kredyt Bank, GE Bank Mieszkaniowy SA , LG Petro Bank SA , BPH PBK SA, Bank Millennium SA

WROBUD Sp. z o.o.

20,00%

Wymagane 100% do końca budowy

GE Bank Mieszkaniowy SA , Nordea Bank Polska SA, LG Petro Bank SA , BPH PBK SA

 

 

Podobne artykuły