Interesuje mnie

Sprawdź gdzie trafiają pieniądze, które wpłacasz deweloperowi

Gdy kupujemy mieszkanie skupiamy się na bardzo wielu rzeczach - od lokalizacji, przez wiarygodność dewelopera, po kredyt hipoteczny. Mogą umknąć nam pozornie niewielkie, ale jednak istotne szczegóły. Do takich należy rachunek powierniczy, na który będziesz przelewał wpłaty na mieszkanie deweloperowi.

 

Sprzedający Ci mieszkanie deweloper jest zobowiązany do ochrony środków, które mu wpłacasz. Może trzymać je na rachunku powierniczym otwartym lub zamkniętym. Czym to się różni i co znaczy dla kupującego nieruchomość?

 

Otwarty to znaczy bardziej ryzykowny

Z takiego rachunku deweloper może wypłacać pieniądze w trakcie realizacji inwestycji. Kontrolę nad tym sprawuje bank. Z punktu widzenia dewelopera jest to rozwiązanie zwykle uznawane za korzystniejsze - w ten sposób budowa może być częściowo finansowana dzięki wpłatom przyszłych mieszkańców. Jednak z punktu widzenia kupującego, oczywiście jest to gorsze rozwiązanie. W przypadku gdy deweloper nie ukończy budowy i co gorsza ogłosi upadłość, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że nabywcy otrzymają swoje pieniądze z powrotem. Stracą również oczywiście swoje wymarzone, własne cztery kąty.

Dlatego w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, który trzyma pieniądze klientów na rachunku powierniczym otwartym, należy dobrze zastanowić się nad jego wiarygodnością i sprawdzić dodatkowe zabezpieczenia przewidziane dla naszych środków.

 

Ecoria Mieszkania Poznań

Źródło: Inwestycja Ecoria w Poznaniu, Erigo Development

 

Zamknięty czyli zupełnie bezpieczny

Jeśli nasze środki finansowe, które wpłacamy na zakup mieszkania będą mogły być wypłacone deweloperowi dopiero po podpisaniu ostatecznej umowy sprzedaży, to znaczy, że mamy do czynienia z rachunkiem powierniczym zamkniętym. W takim przypadku mamy pewność, że pieniądze, które wpłaciliśmy, są całkowicie bezpieczne.

Deweloperzy rzadko wybierają takie rachunki, ponieważ wymusza to na nich konieczność finansowania całej budowy ze środków własnych lub kredytu.

 

- Zamknięty rachunek powierniczy zwiększa wiarygodność dewelopera na rynku - mówi Przemysław Stefanowski z Erigo Development. - Dzięki temu niwelowane jest ryzyko utraty środków finansowych przez klienta na skutek nieudanych operacji finansowych albo upadłości. Stanowi to najwyższe zabezpieczenie, które możemy zaoferować. Rozwiązanie to zastosowaliśmy m. in. przy trwającej właśnie budowie poznańskiego osiedla Strzeszyn Park - dodaje.

 

Strzeszyn Park Poznań

Źródło: Strzeszyn Park w Poznaniu, Erigo Development

 

Dla nabywcy rachunek powierniczy zamknięty to bardzo dobre rozwiązanie. Ma on wtedy pewność, że w przypadku gdy deweloper nie ukończy budowy, jego środki nie są zagrożone. Dlatego warto pamiętać o tym aspekcie i w trakcie wyboru mieszkania mieć go na uwadze.

 

 

Źródło: Erigo Development

Podobne artykuły