Interesuje mnie

Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury

Na Żernikach, w pobliżu Stadionu Miejskiego, przy ul. Kosmonautów powstaje osiedle zaprojektowane przez wrocławskich architektów według najnowszych wzorców, mające spełnić oczekiwania wrocławian i stanowić jedną z materialnych pozostałości po wydarzeniach roku 2016. Jak mówią jego twórcy, to urbanistyczna wizytówka współczesnego miasta – gospodarza Europejskiej Stolicy Kultury – i dobre miejsce do życia.

Źródło: wiz. Osiedle Inspiracja firmy Blockpol-Developer Sp. z o.o.

 

W 2013 r. w Cannes prezentowano je pod hasłami: „Twoje miejsce na Ziemi”, „integracja”, „zrównoważony rozwój”. To duże przedsięwzięcie zorganizowane jest wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP i przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP. Niezależny zespół ekspertów złożony z ok. 40 architektów działa w ramach warsztatów projektowych, żeby rozwiązywać problemy na forum dyskusyjnym i wybierać najlepsze opcje. Miasto finansuje budowę infrastruktury drogowej, a domy mieszkalne wznoszą sami deweloperzy. Budowę sieci, dróg i obiektów deweloperskich koordynuje miejska spółka Wrocławskie Inwestycje. Całkiem niedawno, bo 3 tygodnie temu wrocławski projekt „Nowe Żerniki – Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury” dostał główną nagrodę w kategorii Merit Prize (ex aequo z chińskim Wuhan) na najbardziej innowacyjny projekt miejski w konkursie organizowanym przez międzynarodowe stowarzyszenie planistów miejskich i regionalnych ISOCARP.

To olbrzymie przedsięwzięcie zajmie obszar 40 ha i jest budowane na terenie należącym do miasta. Gmina Wrocław wciąż sprzedaje działki budowlane. W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia można znaleźć aktualną ich listę.

WuWA2

Osiedle Nowe Żerniki zwane jest również WuWA2, na pamiątkę i dla powtórzenia wydarzenia WuWA z 1929 r. – Postanowiliśmy powtórzyć WuWĘ, budujemy w podobny sposób osiedle ESK. Ono będzie dedykowane kilku ważnym myślom: ma być kompletne, w pełni ekologiczne, z przemyślanymi przestrzeniami pomiędzy sferą publiczną a prywatną – wyjaśnia prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W dużym skrócie WuWA (Wohnung und Werkraum Ausstellung, czyli Mieszkanie i miejsce pracy) była jednym z wzorcowych osiedli Werkbundu będącym nowatorskim na tamte czasy eksperymentem, którego efekty przyczyniły się do rozwoju nowoczesnej architektury XX w. Dzisiaj obiekty te są objęte pełną ochroną konserwatorską. Wrocławska wystawa mieszkaniowa umieszczona na terenach wystawowych wokół Hali Stulecia i eksperymentalne osiedle z 1929 r. zlokalizowane w rejonie ulicy Zielonego Dębu we Wrocławiu były próbą wyjścia naprzeciw problemowi funkcjonalnego i ekonomicznego budownictwa oraz niepowtarzalną możliwością prezentacji nowych poglądów. WuWA okazało się jednym z bardziej spektakularnych eksperymentów architektonicznych na świecie.

Podobne artykuły