Interesuje mnie

Nie warto czekać z kredytem do 2016 roku!

Niecałe dwa miesiące zostały by zdecydować się na kredyt hipoteczny na starych, atrakcyjniejszych zasadach. Każdy kto planuje zakup nieruchomości w najbliższym czasie, a musi posiłkować się pieniędzmi od banku powinien się śpieszyć, bo w przyszłym roku może okazać się, że będzie to trudniejsze, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe!

 

Decyzja dotycząca kupna mieszkania czy domu, a co za tym idzie, kredytowania tak poważnej inwestycji musi być dobrze przemyślana. Jednak zawsze należy mieć na uwadze czynniki kształtujące rynek. W najbliższym czasie znacząca zmiana to zwiększenie wkładu własnego z 10% do 15%, od początku przyszłego roku. Do tego można dodać również inne ewentualności. Teraz stopy procentowe, a co za tym idzie, raty naszych kredytów, są rekordowo niskie. Czy będzie tak również w przyszłości? Eksperci Związku Frim Doradztwa Finansowego tłumaczą co może się zmienić w przyszłym roku.

 

Większy wkład własny, ale czy na pewno?

Zwiększenie obowiązkowego wkładu własnego przy kredytach hipotecznych do 15% to kolejny etap realizacji tzw. rekomendacji S. 2016 rok to nie ostatnia taka podwyżka - kolejna czeka nas już za kolejne 12 miesięcy. Wydaje się, że 5% to niewiele, jednak w przypadku dużych kwot transakcji na rynku nieruchomości, może być to nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co ma zrobić ktoś komu w przyszłym roku zabraknie oszczędności by pokryć różnicę?

 

Na szczęście wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego przewidują dwie możliwości. Pierwsza to dodatkowe ubezpieczenie brakujących 5% wartości inwestycji. Kolejną możliwością jest zabezpieczenie jej poprzez założenie blokady na rachunku bankowym lub zastaw na obligacjach Skarbu Państwa czy NBP – mówi Michał Krajkowski, ekspert ZFDF, Notus Doradcy Finansowi.

 

Kredyt hipoteczny

 

Niestety możliwe, że powyższe metody nie sprawdzą się w przypadku niektórych banków. Część z nich już teraz udziela kredytów przy minimalnym dwudziestoprocentowym wkładzie własnym. W przyszłym roku mogą dołączyć do nich kolejne. W ten sposób kredytobiorca, który nie dysponuje większymi środkami własnymi będzie miał znacząco ograniczony wybór, a koszty kredytu na pewno dla niego wzrosną.

 

Co ze stopami procentowymi?

W ostatnim czasie kredytobiorcy kilkukrotnie cieszyli się z obniżek stóp procentowych, które aktualnie znajdują się na bardzo niskim poziomie. Nikt nie wie jak długo taka sytuacja będzie miała miejsce. Coraz częściej słyszy się głowy o ewentualnych podwyżkach. Z tego powodu na pewno warto wykorzystać dobrą sytuację i, w miarę możliwości, nie czekać z decyzją o kredytowaniu. 

 

Mimo że zachęcamy do wzięcia kredytu na mieszkanie właśnie teraz, nie zapominajmy o rozwadze. Decyzja o tak dużym, wieloletnim zobowiązaniu powinna zostać bardzo dokładnie przemyślana. Dobra sytuacja rynkowa nie jest jedynym czynnikiem, który musimy przeanalizować. Sprawdźmy przede wszystkim jak comiesięczna rata może wpłynąć na nasz budżet i to nie w perspektywie miesięcy, a wielu lat. 

 


Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) to organizacja działająca od 2008 roku. Zrzesza najbardziej wiarygodne i cieszące się renomą firmy z branży . Związek od lat działa na rzecz wypracowania standardów doradztwa finansowego w Polsce. Prowadzi również działalność edukacyjną w zakresie zarządzania finansami.

 

Podobne artykuły