Interesuje mnie

Negocjacje z deweloperem - czy to możliwe?

Zakup mieszkania to jeden z największych wydatków jakie przeciętny Kowalski może ponieść w swoim życiu i fakt, że przytrafia się on bardzo rzadko, nie sprzyja wytrenowaniu umiejętności negocjowania takiej transakcji. Nie należy jednak się bać i unikać takiej rozmowy z deweloperem, gdyż to jemu w głównej mierze zależy na tym, by zawrzeć umowę z klientem. Warto więc dobrze się przygotować oraz zadbać o wszystkie szczegóły dotyczące warunków transakcji.

 

negocjacja z deweloperem, negocjacja cen mieszkania, obniżki cen mieszkania, obniżka u dewelopera, tańsze mieszkanie, czy można targować się u dewelopera, targowanie się z deweloperem

Dzięki negocjacjom można zbić cenę mieszkania nawet o kilka-kilkanaście tysięcy złotych.

 

Negocjowanie to umiejętność, którą większość z nas nabywa już w dzieciństwie. Potem niektórzy rozstają się z nią, zapominając, że można kupić taniej lub otrzymać więcej za tę samą cenę. Jeśli prowadzisz własną działalność, kupujesz na gwarnych giełdach, współorganizujesz wyjazdy turystyczne lub przygotowujesz wydarzenia, w których weźmie udział ktoś oprócz Ciebie – prawdopodobnie musisz targować na co dzień i tak też postąpisz w kontakcie z deweloperem.

 

W przypadku nieruchomości dzięki negocjacjom można zbić cenę o kilka-kilkanaście tysięcy złotych - kupując dom lub duże mieszkanie w dobrej dzielnicy oszczędność może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy. 

 

Przygotuj się i zadbaj o odpowiednie nastawienie

Negocjując nie idziesz na wojnę. Obie strony wygrają, tylko jeśli dojdą do porozumienia. Deweloper spodziewa się, że będziesz chciał niższej ceny. Najprawdopodobniej ma też przygotowane drobne ustępstwo, które może Ci przyznać bez szkody dla własnych interesów. Nawet jeśli tak nie jest, na pewno nie obrazi się, jeśli o nie zapytasz. 

 

Inwestor prawdopodobnie od razu nie zgodzi się na rabat, który zaproponujesz, ale rozmowy mogą i tak zakończyć się sukcesem. Zawsze na początku zasugeruj nieco mniej niż faktycznie możesz zapłacić. Przykładowo jeśli uważasz, że mieszkanie jest warte 300 000 zł, a w ofercie kosztuje 315 000 zł, zaproponuj 290 000 zł.

 

Im więcej wiesz na temat inwestycji, tym lepiej określasz swoją pozycję i łatwiej znajdujesz argumenty przekonujące dewelopera, by obniżył cenę lub dorzucił coś od siebie. Nie chodzi wcale o wytykanie wad nieruchomości – jeśli widzisz same wady, to nie kupuj. 

 

Sytuacje, które pomogą Ci w negocjacjach to między innymi:

  • Deweloper ukończył już budowę, ale w dalszym ciągu nie sprzedał znacznej części mieszkań/domów.

  • Szukasz lokalu, który ma cechę określaną przez większość mieszkańców jako negatywna - np. mieszkanie od północnej strony budynku, lokal na działalność z dala od głównych ulic, parter w bloku.

  • W okolicy powstaje kolejna, podobna inwestycja.

  • Chcesz nabyć od razu więcej garaży/miejsc parkingowych lub nawet mieszkań.

  • Inwestor buduje na gruncie wziętym w użytkowanie wieczyste (wyższe koszty w przyszłości).

  • Masz w ręku ciekawą kontrofertę od innego dewelopera.

Podobne artykuły