Interesuje mnie

Mieszkanie na kilka sposobów - spółdzielnie, deweloperzy, TBS -różnice w nabywaniu praw do lokali

Od tego, jaką umowę podpiszemy przy zakupie mieszkania zależy, jakiego rodzaju prawo do lokalu dostaniemy. Pociąga to za sobą różny zakres obowiązków i uprawnień, które będę przysługiwały nam, a potem naszym spadkobiercom..

 

Mieszkanie na kilka sposobów

Od tego, jaką umowę podpiszemy przy zakupie mieszkania zależy, jakiego rodzaju prawo do lokalu dostaniemy. Pociąga to za sobą różny zakres obowiązków i uprawnień, które będę przysługiwały nam, a potem naszym spadkobiercom.

W przypadku zakupu mieszkania w firmie deweloperskiej stajemy się zawsze jego właścicielami, ale w przypadku zakupu od spółdzielni nasze prawa do lokalu mogą być różne. Są trzy możliwości: spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i własność lokalu (często błędnie nazywana "własnością hipoteczną").

 

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

 

Ten typ prawa jest "najsłabszy", co oznacza, że lokator ma najmniej uprawnień. Różni się ono jednak od najmu lokalu tym, że jest trwalsze, a lokator jest bardziej chroniony przepisami. Osoba, która chce nabyć od spółdzielni mieszkanie lokatorskie, musi podpisać ze spółdzielnią umowę. Są dwa jej rodzaje: o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu (jeśli mieszkanie już istnieje) oraz o budowę lokalu. W tym drugim przypadku strony umawiają się, że po wybudowaniu mieszkania podpiszą kolejną umowę - o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do niego. Spółdzielnia zobowiązuje się do wybudowania mieszkania, a przyszły mieszkaniec zobowiązuje się do pokrycia kosztów jego budowy przez wniesienie wkładu mieszkaniowego. Uwaga! Członek spółdzielni w umowie zobowiązuje się do pokrywania kosztów całego zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal, a także do uczestniczenia w innych zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową. Oznacza to, że w umowie nie ma podanej z góry "ceny" mieszkania. Wkład mieszkaniowy, który lokator będzie musiał wpłacić, zostanie oszacowany dopiero po zakończeniu budowy. Dlatego umowa musi określać zakres robót i zasady ustalania wysokości kosztów budowy lokalu. Bywa więc, że dopiero po zakończeniu budowy całego zadania inwestycyjnego (jest nim całe przedsięwzięcie, np. budowa całego osiedla, a nie tylko jednego domu) okazuje się, że koszty budowy były wyższe niż planowane i że mieszkanie będzie kosztowało więcej niż zakładaliśmy. Wkład mieszkaniowy, jaki trzeba wnieść w celu uzyskania lokatorskiego prawa do lokalu, jest zazwyczaj niższy od wkładu budowlanego, koniecznego do uzyskania własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Mieszkanie spółdzielcze lokatorskie jest więc stosunkowo tanim sposobem na uzyskanie własnego "M", ale wiąże się z nim sporo ograniczeń.

Podobne artykuły