Interesuje mnie

Masz już działkę? Czas na budowę wymarzonego domu!

Własny, wymarzony dom jest coraz bliżej! Po wyborze odpowiedniej działki, czas na przygotowanie się do budowy. Aby proces przebiegł bez większych zakłóceń, warto zaplanować go z wyprzedzeniem. Dzięki temu będziesz mieć czas na reakcję w nieprzewidzianych sytuacjach, a Twój dom powstanie szybciej. Dowiedz się, jaką obrać kolejność i przygotować się do poszczególnych etapów budowy!

 

Określenie funkcji i powierzchni domu

Przed rozpoczęciem budowy domu warto zastanowić się nad tym, jakiej przestrzeni potrzebujesz i jak chciałbyś ją zaaranżować. Rozplanowanie pokoi będzie zależne przede wszystkim od tego, ile osób ma zamieszkiwać dom, do czego ma on dodatkowo służyć (np. do przyjmowania gości, pracy czy ćwiczeń). Zawczasu należy także pomyśleć o dodatkowych przestrzeniach niemieszkalnych, tj. o piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym, siłowni, spiżarni lub garażu. Przestrzenie nieplanowane wcześniej, uwzględniane dopiero podczas budowy mogą być problematyczne w realizacji i na pewno spowolnią cały proces oraz uczynią go bardziej kosztownym.

 

Decyzja o projekcie domu - gotowym lub indywidualnym

Podczas wizyty w pracowni architektonicznej znalazłeś gotowy projekt odpowiadający Twoim oczekiwaniom? Świetnie, zatem po jego adaptacji do działki możesz  rozpocząć budowę swojego nowego domu. Jeśli jednak Twoje wymagania wykraczają poza standardowe oczekiwania inwestorów (np. potrzebujesz basenu lub działka, którą dysponujesz ma trudny do zaaranżowania kształt), będziesz musiał poprosić  o przygotowanie projektu indywidualnego. Powinien być on przygotowany przez uprawnioną do tego osobę oraz dostosowany do specyfiki terenu. Opracowanie konceptu i zatwierdzanie wszystkich modyfikacji z pracownią może potrwać kilka tygodni.

 

Podobne artykuły