Interesuje mnie

Kredyt hipoteczny bez historii kredytowej. Czy to możliwe?

Osoby unikające zobowiązań kredytowych żyją często w przeświadczeniu, że zawsze w razie kryzysu mogą liczyć na preferencyjne i łagodne traktowanie przez banki. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że pozytywna historia kredytowa może mieć bardzo duży wpływ na udzielenie zobowiązań finansowych.

 

kredyt mieszkaniowy, kredyt hipoteczny, czy dostanę kredyt na mieszkanie, kredyt na mieszkanie bez historii w bik, czy dostanę kredyt jeśli wcześniej nie brałem, biuro informacji kredytowej, ocena scoringowa

Źródło: pixabay.com

 

Mówi się, że lepiej mieć nawet krótką historię w Biurze Informacji Kredytowej niż żadną. Bank nie wie bowiem czego może spodziewać się po osobie, która nigdy nie wspomagała się produktami bankowymi. Mając dobry scoring BIK nie tylko zwiększamy szansę na kolejny kredyt, ale dostaniemy go na lepszych warunkach.

 

Kredyty hipoteczne rządzą się jednak innymi prawami w porównaniu z innymi rodzajami pożyczek. Ocena potencjalnego klienta i warunków udzielenia finansowania hipotecznego obecnie odbywa się wieloetapowo. Każdy kredytodawca posiada modelowy profil swojego petenta, do którego jesteśmy porównywani na podstawie danych zgromadzonych w naszym wniosku.

 

Informacje brane pod uwagę podczas tzw. oceny scoringowej to:

  • wiek

  • historia kredytowa

  • wykształcenie

  • obecny majątek wnioskodawcy

  • rodzaj i wysokość uzyskiwanego dochodu

  • okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy

  • relacje z instytucjami finansowymi (np. okres posiadania rachunku osobistego w banku)

  • rodzaj gospodarstwa domowego (singiel/rodzina/związek nieformalny)

 

Historia jest więc jedynie jedną z wielu składowych oceny wnioskodawcy. Jej brak nie przekreśla szansy uzyskania kredytu hipotecznego - każdy bank będzie posiadał przecież inny profil klienta docelowego.

 

Biorąc pod uwagę sposób wydawania opinii na temat osób bez historii w BIK oraz tych z pozytywną historią w kosztach, różnica na pierwszy rzut oka może wydawać się niewielka. Jeśli jednak jest to zobowiązanie na kilka czy kilkanaście lat, może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego zanim zdecydujemy o podjąć tak poważną decyzję jaką jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, warto zacząć budować swoją historię nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem.Źródło: artursarnecki.eu, tepozyczki.pl, morizon.pl

Podobne artykuły