Interesuje mnie

Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Decyzja podjęta. Zaczynasz inwestować w nieruchomości. Początki bywają trudne. Chcesz zarobić jak najwięcej, ale boisz się, że lokując kapitał w nieodpowiednie mieszkanie możesz tylko stracić. Spokojnie. Mamy dla Ciebie krótki poradnik, jak zacząć inwestować w nieruchomości.

- Dziś kiedy lokaty bankowe są tak słabo oprocentowane, najlepszą formą inwestycji kapitału jest kupno mieszkania. Dla przykładu, kupując mieszkanie w Piasta Park II roczna stopa zwrotu wynosi 8-9%. Szacujemy, że podobne wyniki osiągną mieszkania w Apartamentach Nowa Bonarka. Porównując lokaty bankowe (ok. 2%) i średnią rentowność inwestycji w nieruchomości (5-6% rocznie) jednoznacznie widać, co się bardziej opłaca - mówi Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.

 

 

Krok pierwszy: oblicz stopę zwrotu

W tym przypadku racjonalne myślenie jest wskazane. Zacznij od obliczenia stopy procentowej. Im będzie wyższa tym inwestycja bardziej opłacalna. Jak to zrobić? Jeśli na przykład kupiłeś mieszkanie w Krakowie za 300 tys. zł i chcesz je wynająć za 2 tys. zł, a koszty utrzymania mieszkania wynoszą 500 zł to:

(2 000 zł – 500 zł) x 12 miesięcy / 300 000 zł = 6%

Jeżeli jednak takie samo mieszkanie kupiłeś na kredyt to od kosztów przychodu musisz odliczyć odsetki kredytowe np. 500 zł:

(2000 zł – 500 zł – 500 zł) x 12 miesięcy/ 300 000 zł = 4%

Im stopa kredytu jest niższa tym zainwestowane środki będą się zwracać dłużej.

 

Podobne artykuły