Interesuje mnie

Jak kupować mieszkania na rynku wtórnym - Przewodnik

Najgorszym doradcą przy zakupie jakiejkolwiek nieruchomości jest pośpiech. Na szczęście we Wrocławiu skończył się już okres, kiedy mieszkania znikały w kilka dni i kupujący znowu mają czas na przemyślenie swoich decyzji.

Najgorszym doradcą przy zakupie jakiejkolwiek nieruchomości jest pośpiech. Na szczęście we Wrocławiu skończył się już okres, kiedy mieszkania znikały w kilka dni i kupujący znowu mają czas na przemyślenie swoich decyzji. A jest o czym myśleć. W tym numerze podpowiadamy, jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym, jakie dokumenty sprawdzić i kogo spytać o radę.

Niezależnie od tego, czy chcemy korzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami, czy decydujemy się na samodzielne poszukiwanie, warto wiedzieć, co powinno być zrobione i ułożyć sobie plan działania, żeby niczego nie przeoczyć. Dobrze jest przy tak ważnej decyzji skorzystać z porad fachowców, którzy mogą pomóc nam np. ocenić stan techniczny nieruchomości, możliwości wprowadzenia zmian w lokalu, sprawdzą dokumenty czy przygotują umowę.

Wizja lokalna

Przed zakupem używanego mieszkania możemy zasięgnąć opinii fachowca z branży budowlanej, który oceni rzeczywisty stan techniczny nieruchomości i ewentualne możliwości jego przebudowy. Warto zorientować się, jakie mogą być przybliżone koszty remontu, czy będziemy np. musieli wymienić wszystkie instalacje oraz czy ściana, którą chcielibyśmy zburzyć, nie jest przypadkiem ścianą nośną budynku. Jeśli planujemy współpracę z architektem lub projektantem wnętrz, skonsultujmy się jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie z nimi.

 Za zgodą właściciela nieruchomości możemy uzyskać dodatkowe informacje u zarządcy nieruchomości, np. jakie są opłaty miesięczne, czy istnieje fundusz remontowy, kiedy planowane są ewentualne remonty klatki schodowej lub dachu. Warto, jeżeli mamy taką możliwość, porozmawiać też z przyszłymi sąsiadami.

Bardzo wiele osób popełnia ten błąd, że przed zakupem mieszkania koncentruje się wyłącznie na samym wnętrzu, zapominając o okolicy. Tymczasem powinniśmy również rozejrzeć się, czy w pobliżu znajdują się sklepy, szkoła, przedszkole, przystanki komunikacji miejskiej. Okolicę warto obejrzeć nawet kilkakrotnie, o różnych porach dnia i w różne dni tygodnia, ponieważ może ona zupełnie inaczej prezentować się rano, a zupełnie inaczej w godzinach wieczornych, kiedy wszyscy wracają do domów i zaparkowanie samochodu w promieniu kilometra okazuje się niemożliwe.

W urzędzie miasta należy zorientować się, jak wyglądają miejscowe plany zagospodarowania i jakie plany wobec tego miejsca ma miasto, ponieważ może okazać się, że np. dopuszczona jest budowa hipermarketu na sąsiedniej działce i wtedy dobrze jest zastanowić się, czy takie sąsiedztwo nie będzie nam przeszkadzało. Trzeba to zrobić zwłaszcza wtedy, kiedy w pobliżu naszej nieruchomości znajdują się jakieś niezagospodarowane, puste miejsca.

Podobne artykuły