Interesuje mnie

Istotne zmiany w programie "Mieszkanie dla Młodych"

Osoby starające się o dofinansowanie z programu MdM będą już wkrótce mogły się uzyskać dopłaty na mieszkania z rynku wtórnego. Jednocześnie zwiększona zostanie wysokość dofinansowania skierowanego do rodzin wielodzietnych - w ich przypadku zniesiony zostanie także wymóg "pierwszego mieszkania" i limit wieku.

 

Zakończono kolejny etap prac związanych ze zmiana ustawy w sprawie MDM. Najnowsza, zatwierdzona przez sejmową komisję, wersja projektu nowelizacji ustawy została już przekazana do Senatu. Prawdopodobnie rozmowy dotyczące zmian w projekcie zostaną omówione na obradzie Senatu między 8, a 10 lipca br. Zaktualizowane przepisy powinny zacząć obowiązywać od pierwszego sierpnia br. Bank Gospodarstwa Krajowego zaleca wszystkim bankom zaangażowanym w projekt o skorygowanie swoich systemów informatycznych do wytycznych ujętych w znowelizowanym programie MDM.


Źródło: http://foter.com/

 

Zmiany w programie MDM umożliwią pozyskanie dofinansowania przez mieszkańców małych i średnich miejscowości, w których nie realizowano inwestycji mieszkaniowych, a nowe budynki można było tworzyć jedynie w oparciu o indywidualne fundusze, z ewentualnym zwrotem z tytułu podatku VAT. Zainteresowani programem MDM uzyskają dopłaty przy zakupie zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych pochodzących z rynku wtórnego. Nowelizacja obejmuje także dodatkowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych: w przypadku modelu 2+2 dopłata wyniesie 20%, z kolei rodziny, w których jest trójka lub więcej dzieci otrzymają dofinansowanie w wysokości 30%. Dodatkową zmianą mającą na celu zachęcenie dużych rodzin do korzystania z programu jest zniesienie warunku "nieposiadania pierwszego mieszkania" oraz limitu wieku. Dostępna jest ponadto możliwość otrzymania kolejnych 5% skierowana do rodzin, w których do pięciu lat od zakupu mieszkania przyjdzie na świat trzecie lub kolejne dziecko. Nowelizacja programu może zwiększyć kwoty przeznaczone na wsparcie rodzin nawet do poziomu ponad 100.000 PLN. Ustawa zwiększa także limit z 50 m2 na 65 m2 powierzchnię użytkową mieszkania, od której wyliczane jest dofinansowanie dla rodzin posiadających co najmniej trójkę potomstwa. Jednakże powierzchnia mieszkania nadal nie mogłaby przekroczyć 85 m2, z kolei domu - 110 m kw.

 

Limit dopłat do mieszkań z rynku wtórnego określany jest przy pomocy innych kryteriów niż w przypadku rynku pierwotnego. Aktualnie ustalana jest wysokość mnożnika niezbędnego do wyliczenia wysokości kwoty limitu ceny 1m2 powierzchni użytkowej. Szacuje się ją w granicach wartości 0.8/0.9. Dla porównania – dla mieszkań z nowych inwestycji kwota ta nie może przekraczać współczynnika 1,1 powierzchni użytkowej. Oczywiście wymieniony wcześniej współczynnik jest jedynie granicą umowną i może ulec zmianie przy dużym zainteresowaniu dofinansowaniem MDM.

 

Źródło: http://mieszkaniedlamlodych.com/

Podobne artykuły