Interesuje mnie

Czy rachunek powierniczy jest korzystny dla kupującego?

Jedną ze sztandarowych zmian, mających poprawić bezpieczeństwo kupujących mieszkania na rynku pierwotnym, było wprowadzenie ustawą deweloperską tzw. rachunków powierniczych. Jej przepisy obowiązują od ponad trzech i pół roku, ale jednak na rynku wciąż nietrudno spotkać inwestycje wybudowane jeszcze na starych zasadach.

 

Jak działają rachunki powiernicze?

Rachunki powiernicze mają przede wszystkim zabezpieczać nabywców mieszkań na wczesnych etapach budowy inwestycji. Deweloperzy mogą prowadzić dwa rodzaje rachunków: otwarte lub zamknięte. W pierwszym przypadku pieniądze wpłacane przez kupującego (np. z kredytu) przekazywane są deweloperowi przez bank prowadzący taki rachunek - w transzach, w miarę postępu prac na budowie. W drugim – dopiero po zakończeniu inwestycji i sfinalizowaniu transakcji, co jest na pewno bezpieczniejsze dla klienta, ale też znacznie droższe z punktu widzenia dewelopera, który musi zabezpieczyć własne środki na realizację inwestycji.

 

Zanim wprowadzono tę zmianę, klienci przekazywali pieniądze bezpośrednio deweloperowi. Jeśli była to wpłata jednorazowa mogli liczyć dodatkowo na duże rabaty, ale z drugiej strony – w przypadku np. bankructwa często zostawali z niczym – bez mieszkania i z kredytem, który i tak trzeba spłacić.

 

nieruchomości, mieszkania, rachunek powierniczy, ustawa deweloperska

 

Ustawa wprowadzająca konieczność prowadzenia rachunków powierniczych weszła w życie 29 kwietnia 2012 roku.

Skąd więc takie opóźnienie w jej wdrażaniu?

 

Nasza firma dostosowała się do nowych wymagań tuż po ogłoszeniu zmian w przepisach. Niemniej jednak musimy pamiętać, że obowiązek prowadzenia rachunku nie dotyczył inwestycji, w których mieszkania zostały wprowadzone do sprzedaży przed tym, jak zaczęła obowiązywać. Część deweloperów wykorzystało więc tę możliwość, wprowadzając na rynek inwestycje na początku 2012 roku. Oficjalną sprzedaż ogłaszano nawet w sytuacjach, gdy budowa inwestycji nie była jeszcze rozpoczęta lub których realizacja stała pod znakiem zapytania. Ustawa, do której dostosować trzeba było się bardzo szybko, bo w przeciągu zaledwie 7 miesięcy, wprowadzała całkowicie nowe rozwiązania, nie było przesądzone m.in. to, które banki i na jakich ostatecznie warunkach będą prowadziły rachunki powiernicze. Mieliśmy, więc do czynienia ze swego rodzaju okresem przejściowym, a decyzje deweloperów wynikały w dużej mierze z obawy o ewentualne skutki nowych przepisów – mówi Tadeusz Suleja, kierownik działu sprzedaży i marketingu w firmie Budotex.

 

Wprowadzenie rachunków powierniczych było jak najbardziej działaniem słusznym i potrzebnym, choć do dziś nie jest pozbawione pewnych wad, a wiele zapisów warto doprecyzować, by dokładniej chronić kupującego.

 

Źródło: Wills Integrated

 

 

Podobne artykuły