Interesuje mnie

Czy można sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?

Co dziewiąty Polak zaciągnął kredyt, by kupić swoją nieruchomość. Zdecydowana większość chce jak najszybciej pozbyć się tego zobowiązania, przez co bardzo istotne stają się dla nich wszelkie zagadnienia powiązane ze sprzedażą mieszkania obciążonego hipoteką. Jakie zatem mają możliwości, by legalnie uciec od spłaty?

 

Rozwiązań tego problemu jest kilka, jednak należy pamiętać o tym, że ceny nieruchomości w ostatnich latach spadły, a to oznacza, że nasze mieszkania są często warte mniej niż kredyt, który na nie zaciągnęliśmy. Zanim jednak zaczniemy działać, musimy uregulować relacje z kredytodawcą. Niestety, bez zgody banku nie możemy sprzedać naszej nieruchomości.

 

kredyt hipoteczny

Źródło: foter.com

 

Sytuacja wymarzona to taka, w której nabywca będzie chciał kupić nasze mieszkanie za gotówkę i to za kwotę, która bez problemu pokryje nasze zobowiązanie. Zanim jednak dojdzie do takiej transakcji sprawdźmy, czy nasz bank nie naliczy sobie prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Niestety, może ona wynieść nawet 5% i jeśli okaże się, że tak jest, to warto wstrzymać się od sprzedaży.

 

Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy nabywca chce zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup naszego mieszkania, a jest już obciążone zobowiązaniem hipotecznym. Polskie prawo nie przewiduje możliwości wpisania do księgi wieczystej jednej nieruchomości hipotek ustanowionych na rzecz dwóch banków. Oznacza to tyle, że banki udzielające kredytu muszą się ze sobą porozumieć i ustalić przebieg dokonywanych operacji finansowych, by zabezpieczyć swoje interesy.

By dokonać takiej sprzedaży musimy otrzymać od kredytodawcy dwa dokumenty niezbędne do przeprowadzania akcji: zaświadczenie o aktualnym stanie zadłużenia oraz promesę, czyli zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej pod warunkiem spłaty zadłużenia. Dopiero kiedy spłacimy kredyt, hipoteka zostanie zwolniona, a wtedy do księgi wieczystej nieruchomości będzie można wpisać nowego właściciela oraz nową hipotekę.

 

Innym, bardzo popularnym wśród kredytobiorców rozwiązaniem, jest wynajem. Ceny wynajmu w ostatnich latach wyraźnie wzrosły, dlatego jeśli mamy mieszkanie w dobrej lokalizacji i odpowiednio skomunikowane z ważnymi częściami miasta, to możemy pokryć spłatę naszej raty z czynszu od lokatora. Jeśli mamy jeszcze wystarczającą zdolność kredytową, to możemy wynająć mieszkanie i wziąć kredyt na zakup kolejnego. Jeszcze jednym, mniej powszechnym rozwiązaniem jest podjęcie próby zamiany mieszkania.

 

Źródło: TotalMoney.pl

Podobne artykuły