Interesuje mnie

Czy domy hybrydowe są przyszłością rynku nieruchomości?

Zgodnie z unijną dyrektywą od 2021 roku wszystkie nowe budynki będą musiały charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Oznacza to, że wszyscy myślący o zakupie czy budowie własnego lokum, będą musieli pamiętać o innowacyjnych technologiach. Znane są nam już rozwiązania typu smart-home, są one już praktycznie standardem w każdej inwestycji deweloperskiej. Budownictwo jednak ciągle idzie naprzód i jedną z nowości na tym rynku są domy hybrydowe. Czym się charakteryzują?

 

domy hybrydowe, dom hybrydowy, ekologiczny dom, smart-home

 

Dom hybrydowy to energooszczędny budynek zasilany odnawialnymi źródłami energii. Wykorzystuje się w nim np. systemy rekuperacji, wentylacji mechanicznej, gospodarowania wodą deszczową czy aktywnego bezpieczeństwa. Do jego budowy stosuje się m. in. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i solarne, dzięki czemu jest on przyjazny zarówno środowisku, jak i portfelowi właściciela.

 

Deweloperzy, którzy oferują takie nieruchomości, przedstawiają bardzo zachęcające wyliczenia w tym zakresie. Przykładowo: miesięczne koszty utrzymania domu tradycyjnego o powierzchni 140 mkw. mają wynosić 1100 zł, podczas gdy koszt utrzymania domu hybrydowego to tylko 200 zł, a więc aż o 81%. mniej! Brzmi to wręcz niewiarygodnie, biorąc pod uwagę, że zakładana suma jest podobna lub nawet niższa od średnich opłat za media w przeciętnym małym mieszkaniu.

Podobne artykuły