Interesuje mnie

Co o programie Mieszkanie Plus mówią eksperci?

Projekt „Mieszkanie Plus” to wciąż więcej pytań niż odpowiedzi, jednak najważniejsze, że temat rynku nieruchomości i rozwoju miast jest istotnym obszarem rozmów społecznych. Przedstawiciele wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich zwracają uwagę, że każde wsparcie budownictwa jest potrzebne, zważywszy na widoczny od lat deficyt mieszkaniowy.

 

mieszkanie plus, dofinansowanie mieszkan

Źródło: pixabay.com

 

Jak wynika z prezentacji stworzonej przez rządzących, „Mieszkanie Plus” będzie miało na celu wsparcie budownictwa społecznego, budowę mieszkań na gruntach Skarbu Państwa w ramach Narodowego Funduszu Mieszkaniowego i promowanie oszczędzania przy stworzeniu Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. 

 

Mieszkania za drogie w stosunku do zarobków

Główną ideą powstania programu „Mieszkanie Plus” było ułatwienie pozyskania własnego lokum, bez względu na wiek, dochody czy status społeczny. Tak przynajmniej informowano podczas prezentacji projektu, zaznaczając, że będzie on dostępny dla „wszystkich Polaków”. Inna wypowiedź pomysłodawców wskazała jednak, że pewne preferencje będą dotyczyć tylko rodzin wielodzietnych.

 

Podczas prezentacji zwracano uwagę na zbyt niskie dochody tej grupy społecznej, które nie dają możliwości zaoszczędzenia na zakup własnej nieruchomości, nie mówiąc już o nieposiłkowaniu się kredytem hipotecznym.

 

– Racjonalne jest zwrócenie programu ku rodzinom wielodzietnym oraz tym, których nie stać na zakup lub wynajem własnego „M”.  Udział w „Mieszkaniu Plus” mógłby być jedyną szansą na kupno bądź wynajęcie mieszkania na preferencyjnych warunkach. Nierzadko ta właśnie grupa osób ma problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego, zatem idea pomocy w kwestii zaproponowania mieszkania za atrakcyjną kwotę jest dobra i potrzebna. Ważne jest jednak, aby kryteria, jakie musi spełnić taka rodzina, były jasne i czytelne – komentuje Krzysztof Ziajka, wiceprezes Oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Podobne artykuły