Interesuje mnie

Chcesz kupić nieruchomość od spadkobiercy? Te rzeczy warto sprawdzić.

Jeśli chcesz kupić mieszkanie z rynku wtórnego, szczególnie w celach inwestycyjnych, szukasz dobrej okazji. Taką okazać się może oferta spadkobiercy, który nieoczekiwanie stał się właścicielem nieruchomości i może chcieć szybko ją zbyć, żeby nie musieć jej utrzymywać, opłacać podatków lub zwyczajnie potrzebując szybkiego przypływu gotówki. Okazyjna sprzedaż może kryć za sobą wiele pułapek. Na co uważać decydując się na nieruchomość od spadkobiercy?

 

 

Czym naprawdę jest spadek?

Jako osoby, które nie zajmują się zagadnieniami prawnymi na co dzień powinniśmy na początek przypomnieć sobie podstawowe definicje. Spadek to prawa (np. do nieruchomości) i obowiązki (np. kredyty czy długi) )majątkowe osoby zmarłej, które przechodzą na spadkobierców z chwilą jego śmierci.

Aby potwierdzić takie prawa, potrzebne jest prawomocne postanowienie sądu lub notarialne poświadczenie dziedziczenia. Musimy pamiętać, że tylko te dokumenty pozwalają nam mieć pewność, że spadkobierca na pewno może dysponować majątkiem zmarłego oraz w jakiej części należy on teraz do niego.

 

 

Zmiany w spadku?

Niestety, w niektórych przypadkach nawet oficjalne dokumenty nie są ostateczne. Znamy bowiem wiele przypadków, w których już po przeprowadzonym postępowaniu wyszły na jaw nowe fakty - np. odnaleziono testament zmarłego lub część spadkobierców zostało pominiętych. Wtedy orzeczenie zostaje sądowo zmienione, a wcześniejsze ustalenia przestają mieć znaczenie.

Dlatego gdy chcemy kupić nieruchomość od spadkobiercy, zawsze sprawdźmy jej Księgę Wieczystą. Osoba, która podaje się za właściciela powinna być wpisana w Dziale II. Jeśli nie jest - najlepiej wstrzymać się od ostatecznych decyzji o kupnie do czasu uregulowania tej dokumentacji. 

 

 

Obciążenia nieruchomości

To, że ktoś jest właścicielem mieszkania lub domu nie oznacza, że na samym lokalu nie ciążą długi. Żeby się o tym przekonać, również powinniśmy sprawdzić Księgę Wieczystą lokalu, tym razem Dział III i IV. Chodzi tutaj zarówno o hipoteki, jak i np. nieopłacone jeszcze przez spadkobierców podatki. 

Tutaj jednak również notariusz zadba wyjaśnienie sytuacji - przy sporządzaniu umowy na pewno poprosi sprzedających o stosowane zaświadczenia o uregulowaniu podatku od spadku. Jednak zdecydowanie lepiej zatroszczyć się o to z wyprzedzeniem, bo może to o pewien czas wydłużyć formalności.

 

Internet pomoże

Na szczęście już od wielu lat Księgi Wieczyste są dostępne przez Internet. Dzięki temu wiele informacji o nieruchomości, którą planujemy nabyć, możemy uzyskać bez wychodzenia z domu. Skorzystajmy z nich żeby uniknąć nieporozumieć i dokładnie sprawdzić stan prawny lokalu, który nas interesuje.

Bądźmy szczególnie czujni w przypadkach gdy zbywcy "za bardzo" zależy na czasie lub cena jest "podejrzanie" atrakcyjna.

 

 

Źródło: Agata Stradomska, Menadżer ds. Marketingu i Szkoleń RE/MAX Polska - części globalnej sieci biur nieruchomości RE/MAX.

Podobne artykuły