Interesuje mnie

Chcesz dostać kredyt na mieszkanie? 4 rzeczy, o których musisz pamiętać.

Finansowanie zakupu domu czy mieszkania kredytem hipotecznym jest niezwykle skomplikowane, a co za tym idzie - może przysporzyć kłopotów. Ważne, żeby już na początku starań dobrze się przygotować. Dzięki temu możemy oszczędzić zarówno na stresach i niepotrzebnej bieganinie, jak i na samych kosztach kredytowych! Sprawdźmy jakie rady na początek przygotowali dla nas eksperci Expandera.

 

Kredyt na mieszkanie

 

1. Oszczędzaj i myśl z wyprzedzeniem

Decyzji o kredycie hipotecznym lepiej nie podejmować na ostatnią chwilę. Jednak oprócz rozważnej analizy ofert z dużym wyprzedzeniem, do podjęcia tak istotnego zobowiązania warto przygotować się także w inny sposób. 

Oszczędności, które przeznaczymy na zakup nieruchomości, mogą znacząco obniżyć koszty zaciąganego kredytu. W tym roku wymagane jest 10% tzw. wkładu własnego, ale już za dwa miesiące będzie to 15% kwoty całego zakupu.

– Jeśli uda nam się zgromadzić oszczędności wynoszące przynajmniej 20% wartości nieruchomości, wtedy nie będziemy musieli płacić za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego i dodatkowo uzyskamy niższą marżę – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Przykładowo, przeciętna marża dla kredytów z minimalnym (10%) wkładem własnym wynosi 1,95%. Jeśli uzbieramy kapitał wynoszący 25%, wtedy spada ona do poziomu 1,7%. 

 

2. Nie zalegaj z opłatami 

Na naszą zdolność kredytową może mieć wpływ bardzo wiele czynników. Jedną z kluczowych jest terminowe regulowanie zobowiązań w przeszłości. W pierwszej kolejności chodzi o inne kredyty i pożyczki, które w przeszłości lub aktualnie spłacamy. W kolejnej bank może sprawdzić nawet nasze zaległości w przypadku opłat za prąd, gaz czy Internet lub telefon, a w rezultacie odpowiednio obniżyć naszą zdolność. 

Jeśli pamiętamy, że zdarzyło nam się zalegać z jakimikolwiek rachunkami, warto przed spotkaniem w banku sprawdzić czy nie zostało to odnotowane w bazach BIK czy w Krajowym Rejestrze Długów. 

 

 

Kredyt hipoteczny

 

3. Uważaj na poręczenia

W przypadku gdy ktoś nie ma wystarczającej zdolności kredytowej do zaciągnięcia interesującego go zobowiązania, może często wspomóc się dodatkowym zabezpieczeniem. Część banków akceptuje np. poręczenie przez inną osobę, która dysponuje odpowiednim dochodem. Wszystko jest w porządku do czasu gdy kredytobiorca spłaca zaciągnięte zobowiązanie. Jeśli zdarzy się tak, że nie będzie miał takiej możliwości, wtedy taki obowiązek przechodzi na poręczyciela.

Jak możemy się domyślić, nie jest to wygodna sytuacja. W momencie gdy sam poręczyciel będzie starał się o własny kredyt, może otrzymać decyzję odmowną. Dzieje się tak, ponieważ bank traktuje poręczenia tak, jak nasze własne zobowiązania. 

– W każdym momencie może bowiem stać się coś, co uniemożliwi spłatę przez kredytobiorcę i obciąży nasz rachunek. Dlatego też zanim weźmiemy na siebie takie zobowiązanie, warto zastanowić się, czy w przyszłości nie planujemy sami zaciągnąć kredytu, czy nawet skorzystać z opcji zakupów ratalnych. Poręczenie może bowiem spowodować, że nie uda nam się zaciągnąć kredytu, gdy będziemy tego potrzebowali. - mówi Jarosław Sadowski.

 

4. Diabeł może tkwić w szczegółach

Przygotujmy się dobrze do rozmów, które przeprowadzimy w bankach starając się o kredyt. Przeanalizujmy wszystkie szczegóły oferty i nie bójmy się pytać! Najlepiej przed spotkaniem spiszmy sobie listę kwestii do poruszenia. Kredyt hipoteczny wiąże nas na długie lata i dlatego nie możemy zostawiać tutaj żadnych niedopowiedzeń. 

Skupić trzeba się również koniecznie na wypełnianym wniosku kredytowym. Jeśli w tym momencie zapomnimy nawet o nieistotnej, jakby się wydawało, sprawie, jak np. limit na karcie kredytowej, prawdopodobnie otrzymamy decyzję odmowną. Procedura będzie musiała zostać przeprowadzona ponownie, a to na pewno znacząco przedłuży cały proces.

 

Kilka rad, które dziś przygotowali dla nas eksperci Expandera to jedynie część spraw, na które warto zwrócić uwagę. Pamiętajmy, że wybór kredytu hipotecznego powinien być przez nas naprawdę dobrze rozważony. Jeśli z wyprzedzeniem przeanalizujemy wszystkie sprawy i odpowiednio przygoujemy się do decyzji, możemy liczyć na sprawne przejście całego procesu.

 

Źródło: Expander

Podobne artykuły