Zbudujecie? Zbudujemy!
Według deklaracji deweloperów i spółdzielni budujących mieszkania we Wrocławiu i okolicach, w ubiegłym roku oddano do użytku przynajmniej 3341 nowych mieszkań. W tym roku ma być jeszcze lepiej, bo inwestorzy zapowiadają ukończenie budowy rekordowej liczby mieszkań.
Jak co roku poprosiliśmy deweloperów o wypełnienie przygotowanych ankiet. Pytaliśmy o liczbę mieszkań już ukończonych i o plany na najbliższe lata. Jak zwykle za kryterium ukończenia budowy przyjęliśmy rok uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Zrezygnowaliśmy z podziału na niską i wysoką zabudowę, inwestorzy mieli do wyboru budownictwo wielorodzinne, domy wolnostojące oraz domy w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Po raz pierwszy pytaliśmy o plany firmy wykraczające poza najbliższy rok, żeby w naszym zestawieniu mogły znaleźć się inwestycje, których realizacja jest przewidziana na kilka etapów, a których budowa już się rozpoczęła lub rozpocznie się w najbliższym czasie.
Jak co roku chcieliśmy policzyć nie tylko inwestycje powstające w samym mieście, ale również podwrocławskie. Dlatego w tabeli znalazły się także lokale, które są i mają być budowane w odległości do 45 km od granic miasta.
Ponad 80 nadesłanych ankiet była dla nas miłym zaskoczeniem. Potwierdziła się zasada, że co roku odpowiada nam coraz więcej inwestorów.
Nasz raport
Na podstawie nadesłanych ankiet obliczyliśmy, że w 2007 roku, we Wrocławiu i okolicach, deweloperzy i spółdzielnie ukończyły budowę 3341 mieszkań o łącznej powierzchni 214 tys. 645 m kw. Przytłaczająca większość z nich, czyli 3025 mieszkań to oczywiście mieszkania w zabudowie wielorodzinnej, 116 w domach wolnostojących i 200 w szeregówkach i w bliźniakach.
Dla porównania, w ubiegłym roku do redakcji Rynku Dolnośląskiego ankiety przysłało 60 deweloperów, którzy zadeklarowali ukończenie w 2006 roku budowy 2640 mieszkań o łącznej powierzchni 166 tys. 643 mieszkań. Jednocześnie zapowiedzieli ukończenie budowy aż 5980 mieszkań w 2007 roku. Jednak z danych za 2007 roku nadesłanych do obecnej edycji raportu wynika, że liczba oddanych w 2007 roku mieszkań była niższa od wcześniej deklarowanej.
Od kilku lat, podczas opracowywania danych do naszego raportu zauważamy, że liczba mieszkań wpisywanych przez inwestorów w planach na dany rok znaczenie odbiega od liczby mieszkań które rok później są deklarowane jako ukończone i oddane do użytku. Z jednej strony jest to spowodowane tym, że co roku coraz więcej firm przysyła do nas ankiety i w części nie są to te same firmy, które deklarowały swoje mieszkania rok wcześnie, a z drugiej strony planowane terminy nie zawsze okazują się rzeczywistymi. Nawet jeżeli niektórzy inwestorzy rzeczywiście kończą prace na budowie przed końcem roku, to oficjalne pozwolenie na użytkowanie otrzymują już w styczniu albo lutym, stąd późniejsza rozbieżność między deklaracjami a stanem faktycznym. Dlatego otrzymane liczby wypada traktować tylko jako przybliżone dane i przybliżony obraz tego, co się dzieje na rynku. Mieszkania, które według deweloperów powinny mieć pozwolenie na użytkowanie jeszcze w tym roku bezpieczniej jest traktować jako te, których budowa jest już bardzo zaawansowane i powinny zostać ukończone do końca roku, chociaż data ich oficjalnego oddania do użytku może być ze stycznia lub lutego przyszłego roku.
Warto mieć również na uwadze to, że lata 2006 i 2007 były szczególne również ze względu na problemy z znalezieniem pracowników, z którymi spotkały się nawet większe firmy. Chociaż deweloperzy niechętnie mówią o tym oficjalnie, nieoficjalnie przyznają, że brakuje im osób do pracy i z tego powodu niektóre budowy zostały ukończone później niż to wcześniej było zakładane.
Kto to wszystko buduje?
Mieszkania, które według ankietowanych zostały wybudowane do końca 2007 roku, miały w sumie 214 tys 645 m kw powierzchni użytkowej. Oznacza to, że średnia powierzchnia mieszkania wyniosła 61,66 m kw. Największa średnią powierzchnię, 191 m kw, miały mieszkania w domach wybudowane przez firmę Art-Deweloper, na drugim miejscu znalazły się mieszkania o powierzchni 186,7 m kw domach wybudowanych na Malowniczym Osiedlu, a trzecie miejsce przypadło firmie Budmax, która oddała do użytku mieszkania o średniej powierzchni 161,4 m kw.
Jak co roku najwięcej mieszkań w zabudowie wielorodzinnej wybudowała firma Dach-Bud, która zadeklarowała oddanie do użytku 336 lokali, na drugim miejscu uplasowała się firma Telnet Sp. z o.o. Lokum s. k., która ukończyła budowę 270 mieszkań a na trzecim Triada Dom Sp.j. z 210 mieszkaniami. W domach jednorodzinnych najwięcej, czyli 21 mieszkań wybudował Styrobud a tuż za nim znalazły się firmy A.S.M Inwestycje i Religa Development Group z 20 mieszkaniami
Po raz pierwszy, przy okazji naszego Raportu poprosiliśmy inwestorów również o podanie roku rozpoczęcia działalności deweloperskiej w Polsce i osobno we Wrocławiu i okolicach. Po podliczeniu okazało się, ze spośród 81 firm, które wypełniły ankiety, w 2007 roku w roli dewelopera na terenie Dolnego Śląska zadebiutowało 12 firm, z czego dla 6 firm był to debiut w roli dewelopera w ogóle. W naszej tabeli znalazło się również 13 firm, które rozpoczęły działalność deweloperską rok wcześniej, czyli w 2006 roku. Oznacza to, że w ciągu ostatnich dwóch lat na lokalnym rynku przybyło przynajmniej 25 nowych firm, które niedawno rozpoczęły lub właśnie zamierzają rozpocząć budowę mieszkań. Część z nich powstała z firm, które dotychczas w jakiś sposób działały już w branży budowlanej, lub były wykonawcami dla innych inwestorów.