Interesuje mnie

Między Wrocławiem a wzgórzami - gmina Wisznia Mała

Jedno z najlepszych pól golfowych w Polsce, stadnina, lotnisko, lasy, stawy, cisza i spokój – to atuty terenów tuż za północną granicą Wrocławia.

W przewodnikowym cyklu „Gdzie zamieszkać” opisujemy różne rejony stolicy Dolnego Śląska i jej okolic. Dziś: gmina Wisznia Mała

 

Między Wrocławiem a wzgórzami

 

Jedno z najlepszych pól golfowych w Polsce, stadnina, lotnisko, lasy, stawy, cisza i spokój – to atuty terenów tuż za północną granicą Wrocławia.

W tym odcinku cyklu „Gdzie zamieszkać” przyglądamy się szczegółowo gminie na północ od Wrocławia: Wiszni Małej. Na jej terenie już od dawna budują się wrocławianie marzący o domu pod miastem. Mimo zatorów w godzinach szczytu na ulicy Żmigrodzkiej okolice Wiszni Małej są dobrze skomunikowane ze stolicą Dolnego Śląska.

To najbardziej rolnicza gmina na północ od miasta, co oznacza, że na jej terenie jest znacznie mniej lasów niż w okolicznych gminach, brak tu też większych zakładów przemysłowych. Południe gminy jest bardziej płaskie, za to na północy są już malownicze okolice Wzgórz Trzebnickich.

Wisznia Mała to gmina, która wciąż się rozwija. W budowie jest np. stacja uzdatniania wody z ujęcia dla wodociągu grupowego w Wiszni Małej.


Wrocławianie marzący o własnym domu za miastem przeprowadzają się do gminy Wisznia Mała. Na zdjęciu: osiedle Toya Golf w Krynicznie

Komunikacja

Główną arterią komunikacyjną w opisywanej gminie jest przebiegająca przez nią droga krajowa nr 5 Wrocław–Poznań. To właśnie nią mieszkańcy, którzy pracują w stolicy Dolnego Śląska, jeżdżą do pracy. Kłopot polega na tym, że w godzinach szczytu jest ona bardzo często zakorkowana.

Rozwiązaniem ma być droga szybkiego ruchu S5, której budowę zaplanowano początkowo przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, ale także ze względu na spory z mieszkańcami wsi w rejonie Wiszni Małej dotyczące jej przebiegu termin rozpoczęcia robót przesunięto. Dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy ta trasa powstanie.

Z harmonogramu rozbudowy najważniejszych polskich dróg opracowanego niedawno przez Ministerstwo Infrastruktury (projekt jest w opiniowaniu) wynika, że trasa szybkiego ruchu do Poznania (S5) ma powstać dopiero w latach 2017–2020, choć inwestycję zapowiadano od dawna i na ukończeniu jest przygotowanie dokumentacji.

Pocieszeniem dla mieszkańców Wiszni i okolic może być rychłe otwarcie Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Wprawdzie inwestycja ta nie przechodzi przez teren gminy, ale jeszcze na obrzeżach stolicy Dolnego Śląska krzyżuje się ona z krajową „piątką”. Pozwoli to więc kierowcom na ominięcie centrum Wrocławia właśnie autostradą i nawet jeśli sporej części z nich wypadać będzie jazda w kierunku Rynku, to odczują oni ulgę spowodowaną mniejszym ruchem na tej trasie. Ponadto trwa już przebudowa Żmigrodzkiej między obwodnicą autostradową a śródmiejską, która dodatkowo ułatwi jazdę w stronę centrum.

Na terenie tej gminy działa także lokalna komunikacja zbiorowa. Linie autobusowe wożą pasażerów na trzech trasach, a wszystkie zaczynają się i kończą w Wiszni Małej. Pierwsza prowadzi przez Piotrkowiczki, Machnice i Pierwoszów, druga przez Szewce, a trzecia przez Kryniczno. Na granicy gminy przebiega linia kolejowa Wrocław–Poznań. Przystanek znajduje się w miejscowości Szewce. Z drugiej strony gminy przebiega trasa szynobusu łączącego Trzebnicę z Wrocławiem. Trwają zabiegi o zbudowanie przystanku w Pierwoszowie.


Droga krajowa nr 5 z Wrocławia do Poznania jest główną arterią komunikacyjną w gminie Wisznia Mała

Rozrywka i kultura

Na terenie gminy Wisznia Mała warte polecenia jest zwiedzenie ciekawych miejsc świadczących o historii tego regionu.

W Krzyżanowicach przy ulicy Starorzecznej znajduje się niewielkie owalne wzniesienie z bliźniaczym budynkiem mieszkalnym – dawne grodzisko otoczone fosą. Są to najstarsze ślady osadnictwa na terenie tej gminy i jedne z najstarszych na terenie województwa, pochodzące z epoki brązu, które można oglądać.

Jednym z najlepiej zachowanych pałaców w gminie jest pałac w Strzeszowie, otoczony 10-hektarowym parkiem z fosą. Zbudowany w 1567 roku przechodził różne koleje losu. Po wojnie był częścią PGR-u, a po jego upadku stał pusty i został zdewastowany oraz całkowicie ograbiony. W 1995 roku przeszedł w prywatne ręce, został odnowiony i przekształcony w hotel.

Również dzięki nowemu prywatnemu właścielowi uratowany został klasycystyczny pałac w Machnicach, wzniesiony w latach 1817–1820 dla barona von Obermitz. Rezydencja została rozbudowana w drugiej połowie XIX wieku, a przed I wojną światową przeprowadzono generalny remont. Dziś piętrowa budowla najokazalej prezentuje się od frontu, gdzie zobaczyć można czterokolumnowy portyk zwieńczony trójkątnym szczytem. We wnętrzu pałacu w kilku salach przetrwały sztukatorskie dekoracje na sufitach.

Po II wojnie światowej pałac był własnością miejscowego PGR-u, który urządził w nim biura i mieszkania dla pracowników. Obecnie właścicielem jest prywatna osoba, która przeprowadza jego remont. Nowy właściciel postanowił, że dostęp do pałacu jest ograniczony.

Dużo mniej szczęścia miał pałac we wsi Mienice (z 1720 roku), z którego zostały właściwie jedynie ruiny. We wsi Malina pałac z XVIII i pobliski park z XIX wieku (w zachodniej części wsi) także lata świetności mają już dawno za sobą.

Z kościołów na terenie opisywanej przez nas gminy warto wymienić parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny we wsi Wysoki Kościół. Pierwszą świątynię w jego miejscu zbudowano w 1335 roku. Obecny kościół wzniesiono w 1828 roku. Ciekawym zabytkiem jest również neogotycka kaplica cmentarna z XIX wieku i kaplica św. Jadwigi.

Z oferty kulturalnej warto wspomnieć o działalności Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Wiszni Małej. Organizuje on pikniki, festyny, zawody wędkarskie, turnieje i zawody sportowe, rozgrywki piłki nożnej, konkursy oraz akcje letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży. Odbywają się tam także zajęcia teatralne, taneczne, plastyczno-ceramiczne, prowadzone jest kółko szachowe, aerobik dla pań, a w ostatnich latach także zajęcia terenowe nordic walking.

Jest także gminna biblioteka publiczna w Wiszni Małej oraz jej filia w Piotrkowiczkach.


Pałac w Strzeszowie, zbudowany w 1567 roku, przeszedł w prywatne ręce i został przekształcony w hotel

Sklepy

To jedna z najsłabszych stron opisywanej przez nas gminy. Wszystkie większe zakupy trzeba robić we Wrocławiu lub Trzebnicy. W miejscowościach na terenie gminy można kupić jedynie podstawowe produkty.

Tereny zielone

Gmina Wisznia Mała ze względu na typowy charakter rolniczy ma relatywnie niewielkie skupiska lasów. Stanowią one niewiele ponad 13 proc., czyli prawie o połowę mniej od przeciętnej dla gmin powiatu trzebnickiego (24,8 proc.). Największe tereny drzew to Las Wilczyński na północy oraz Las Malin na wschodzie. Są to głównie lasy mieszane z przewagą sosen.

Las Wilczyński znajduje się na zachód od wsi Mienice i na północ od wsi Ozorowice. Jego zdecydowana większość znajduje się na wzniesieniach, które są częścią Wzgórz Trzebnickich. Najwyższym szczytem w lesie jest Płaski Szczyt, który ma wysokość 213 metrów nad poziomem morza. Las Wilczyński jest polecany na forach miłośników terenowej jazdy na rowerach ze względu na spore różnice wysokości i obfitą roślinność.

Las Malin ma inny charakter – jest znacznie bardziej płaski, przez co łatwiejszy do zwiedzania zarówno dla spacerowiczów, jak i rowerzystów. Znajduje się tuż na wschód od Ligoty Pięknej i Wiszni Małej – największych wsi na terenie gminy.

Ciekawym miejscem dla miłośników przyrody może stać się w przyszłości południe gminy. Samorządy Wrocławia i Wiszni Małej wystąpiły bowiem z wspólną inicjatywą stworzenia na terenie dawnego poligonu na styku obu miejsc Rezerwatu Przyrody Rodzimej. Dyrektor wrocławskiego ZOO Radosław Ratajszczak zaproponował odtworzenie w tym miejscu populacji susła moręgowanego i innych zwierząt, które wyginęły na skutek działalności człowieka. Niezbędnym warunkiem byłoby jednak przekazanie na ten cel swoich terenów przez wojsko.

Sport i rekreacja

Gmina Wisznia Mała poszycić się może tym, że swoją siedzibę ma tu Aeroklub Wrocławski. W Szymanowie organizowane są kursy, na których można się nauczyć latać; znajdują się tu hangary, w których można zostawiać własny samolot. Coraz częściej lotnisko wykorzystywane jest również do organizacji imprez. Dogodne położenie, rozległy teren i lotnicza atmosfera – to wszystko stanowi o atrakcyjności tego miejsca.

Sportową i eksluzywną wizytówką gminy stał się w ostatnich latach Toya Golf & Country Club w Krynicznie. Pole powstało na terenie byłego poligonu wojskowego. Niegdyś płaski teren został przekształcony i teraz widoczne są niewielkie wzniesienia. Założono tu liczne stawy, które sprawiają wrażenie naturalnych. Trawa jest pielęgnowana przy użyciu nowoczesnych maszyn. Rozgrywają się tu liczne turnieje, a tego lata będą to np. Porsche Invitational, Mercedes Trophy oraz Klubowe Mistrzostwa Polski.

Miłośnicy jeździectwa znajdą w gminie Wisznia Mała kilka miejsc, w których mogą uprawiać ten sport. Jednym z nich jest stadnina w Krzyżanowicach. Jest tu do dyspozycji kryta hala, a w okolicy znajdują się rozległe, dogodne do jazdy tereny. Innym miejscem jest Stajnia Ozorowice. Odbywają się tu m.in Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody zaliczane do punktacji Pucharu Dolnośląskiego Związku Jeździeckiego.

W gorące lato wiele osób odwiedza ośrodek wodny w Wiszni Małej. Na powierzchni dwóch hektarów znajduje się tu zbiornik wodny z łowiskiem wędkarskim na 16 stanowisk mieszczących się na pomostach. Dla chętnych jest tu też pole biwakowe i domki campingowe.

Warto także pamiętać, że Wisznia Mała ma świetne tereny do jazdy rowerem i nordic walkingu. Wszystkich miłośnikom spacerów i biegania polecana jest licząca 18 kilometrów trasa treningowa z Wysokiego Kościoła do Trzebnicy. Do jazdy rowerem, jak już wspominaliśmy, bardzo ciekawy jest Las Wilczyński, ale także w innych rejonach gminy znaleźć można dobre trasy rowerowe. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić, jest Dolnośląski Szczyt (226 m n.p.m.) na północ od Mienic i na zachód od Węgrzynowa.


Ekskluzywną wizytówką sportowego oblicza gminy stał się Toya Golf & Country Club w Krynicznie

Uczelnie i szkoły

Jedyne samotne przedszkole publiczne znajduje się w Strzeszowie. Są jednak także przedszkola i punkty przedszkolne przy szkołach podstawowych w Krynicznie, Szewcach, Psarach i Wiszni Małej. Dwa gimnazja mieszczą się w Krynicznie i Szewcach.


Szkoła podstawowa w Wiszni Małej mieści się w dawnym pałacu, który należał do majątku państwowego

Biznes

W Strzeszowie swoją bazę dystrybucyjną ma Austropol – firma, która zajmuje się dystrybucją wody źródlanej i soków. W Wiszni Małej siedzibę ma Dolnośląskie Centrum Zabezpieczeń Samochodowych, które produkuje zamki samochodowe. Na terenie gminy ulokowała się także firma Westbud Developer, która wybudowała budynki m.in. przy ulicy Opolskiej czy Gagarina we Wrocławiu.

Inny sposób na biznes znaleźli właściciele Zielonego Centrum w Psarach – firma Hortico S.A. Ich obiekt ma ponad 2,2 tys. m kw. powierzchni. Na jego terenie znajdziemy wypożyczalnie roślin, coś dla wyjeżdżających na urlop, czyli hotel dla roślin, sklep ogrodniczy i punkt projektowania ogrodów. Jest także restauracja ze zdrowymi potrawami.

Podsumowanie

Okolice Wiszni Małej, Pierwoszów, Ligota Piękna to miejsca, w których od lat przybywa nowych domów i nowych mieszkańców. Inwestycje takie jak poszerzenie ulicy Żmigrodzkiej, budowa obwodnicy autostradowej Wrocławia, a w przyszłości także drogi ekspresowej S5 w kierunku Poznania sprawią, że jeszcze łatwiejsza będzie komunikacja z centrum Wrocławia.

Czy więc gmina Wisznia Mała to najlepsze miejsce na to, by się tam przeprowadzić? Ostateczną ocenę zostawiamy Państwu – pewne jest tylko to, że trzeba na poważnie wziąć tę ofertę pod uwagę.

Przeczytaj także artykuły o powiązanej tematyce:

Podobne artykuły