Interesuje mnie

Zielone południe Wrocławia

Jeśli chcecie zamieszkać w zielonej części miasta, to wybierzcie południe. Właśnie tu znajduje się wiele parków i skwerów. Południowe osiedla naszego miasta od dawna cieszą się dużą popularnością i stale się rozwijają.

 

Jeśli chcecie zamieszkać w zielonej części miasta, to wybierzcie południe. Właśnie tu znajduje się wiele parków i skwerów. Południowe osiedla naszego miasta od dawna cieszą się dużą popularnością i stale się rozwijają.

W której części miasta warto zamieszkać? To wcale nie jest łatwe pytanie. W centrum dużo się dzieje, ale trudno liczyć na spokój i łatwe parkowanie. Na obrzeżach miasta ciszy nie brakuje, ale powrót z pracy do domu zabiera cenny czas. Żeby ułatwić wstępne rozeznanie, w kolejnych wydaniach krótko opisujemy poszczególne części miasta.
Za każdym razem przyglądamy się tym samym dziedzinom: komunikacji, sklepom, terenom zielonym, ofercie kultury, rozrywki, sportu i rekreacji, uczelniom i szkołom oraz biznesowi.
Miesiąc temu opisaliśmy centralną część Wrocławia, dziś – południe miasta obejmujące osiedla: Oporów, Grabiszynek, Grabiszyn, Klecina, Krzyki, Partynice, Borek, Gaj, Wojszyce, Ołtaszyn oraz Jagodno.

 

Komunikacja

Sieć komunikacyjna tego rejonu miasta jest bardzo niejednorodna. Bliżej centrum, wzdłuż Grabiszyńskiej, Powstańców Śląskich, Ślężnej oraz ciągu ulic tworzących obwodnicę śródmiejską: alei Hallera, Wiśniowej, Armii Krajowej, poruszanie się jest bardzo łatwe. Pierwsze z dwóch wymienionych przez nas arterii są świetnie skomunikowane dzięki często jeżdżącym tramwajom. Także na Ślężnej jest torowisko, ale w miejscu dwóch, a nawet trzech linii, które kiedyś kursowały tą ulicą, dziś została tylko jedna. Tramwajem da się dojechać także na Klecinę (linia nr 17). Pojazdy szynowe kursują również aleją Hallera – między wspominanymi już ulicami Powstańców Śląskich i Grabiszyńską.

 

 

 

Granicą wyznaczającą łatwe przemieszczanie się na większe odległości jest linia kolejowa przebiegająca na południe od parku Południowego i pętli Krzyki. Dalej autobusy zapuszczają się bardzo rzadko, a często nawet samochód nie jest rozwiązaniem kłopotów z komunikacją. Mieszkańcy Jagodna czy Partynic, gdzie w ostatnich latach powstało sporo osiedli mieszkaniowych, przyzwyczaili się już do popołudniowych i porannych korków. Ich przyczyna jest prosta: władze miasta zezwoliły na budowę lokali dla dodatkowych kilku tysięcy wrocławian, ale nie poszły za tym inwestycje w komunikację. O przedłużeniu linii tramwajowej z parku Południowego na Ołtaszyn wciąż tylko się słyszy, podobnie jak o linii na Jagodno. Obie te inwestycje są w planach urbanistów, ale nie finansistów urzędu miasta.
Dodatkowy problem stanowi fakt, że tuż za południowymi granicami Wrocławia postało sporo nowych osiedli, ze słynną Wysoką, których mieszkańcy muszą jechać do pracy tymi samymi wąskimi uliczkami co mieszkańcy Partynic czy Ołtaszyna.
Są na szczęście widoki na zmiany. Ważną inwestycją drogową, która znacząco wpłynie na ruch w tej części Wrocławia, będzie Śródmiejska Trasa Południowa. To zapowiadany od dawna ciąg czteropasmowych ulic (po dwa pasy jazdy w każdym kierunku), które mają połączyć pl. Wróblewskiego z pl. Strzegomskim. Kierowcy mają jeździć ulicami Pułaskiego, Dyrekcyjną, Szczęśliwą, Zaporoską, Szpitalną, wiaduktem nad torami za dworcem Świebodzkim, Robotniczą aż do pl. Strzegomskiego.
W ciągu trzech najbliższych lat przebudowa czeka południowy odcinek ulicy Karkonoskiej – od skrzyżowania ze Ślężną aż do granic miasta i dalej, łącznie z węzłem bielańskim na autostradzie A4. Dzięki tej inwestycji łatwiej będzie można dojechać i wyjechać z Partynic.

Nie bez znaczenia będzie także planowany niestety dopiero za 7–10 lat odcinek tzw. wschodniej obwodnicy Wrocławia, która połączy Bielany z Żernikami Wrocławskimi. Wprawdzie zostanie zbudowana już za granicami miasta, a skręcać będzie się w nią na wysokości Auchan, ale dzięki tej inwestycji mieszkańcy południowych osiedli i choćby Wysokiej nie będą już musieli jeździć przez Partynice czy Oporów.

 

Rozrywka i kultura

Wybór rozrywek jest tu znacznie mniejszy niż w centrum miasta, ale nie oznacza to, że wcale go nie ma. Jedną z atrakcji południa miasta jest na Partynicach. To ciekawa propozycja na spędzenie niedzielnego przedpołudnia. Można tu nie tylko kibicować zawodom i typować zwycięzców gonitw. Tutaj dla zwolenników aktywnego wypoczynku znajduje się miasteczko westernowe i szkółka jeździecka.
Miłośnikom kin na południu Wrocławia pozostało jedynie kino „Lwów” przy alei Hallera, które trzyma się całkiem nieźle. Mieści się w budynku, w którym do 1935 roku była siedziba loży masońskiej. Od tego czasu jest tam kino. W minionym ustroju nazywało się ono „Przodownik”, a od 1989 roku nosi obecną nazwę. Ale już teatrów w tej części miasta nie odnajdziemy.

Sklepy

Największym sklepem w tej części miasta jest Centrum Handlowe Borek przy alei Hallera z hipermarketem Carrefour i galerią handlową. Na 42 tys. m kw. można tam znaleźć 73 sklepy, m.in. Intersport, RTV Euro AGD, Komfort, Abra, Reserved, Jennyfer. To wprawdzie największy, ale nie jedyny taki punkt na mapie południa miasta. Swój punkt ma także Gaj, na którym znajduje się Ferio z supermarketem Piotr i Paweł. Na powierzchni 10,8 tys. m kw. znajduje się 40 sklepów, m.in. Jysk, Apart, Drogeria Natura i Drogeria MaDa.

W południowej, starszej części miasta nie brak licznych mniejszych sklepów, piekarni i lodziarni, z powodzeniem radzących sobie na wrocławskim rynku. Jest tu wiele osiedli, w których mieszkańcy sobotnie zakupy robią wciąż w kilku małych, dobrze zaopatrzonych sklepach, a nie jadą do centrum handlowego. Na nowych osiedlach, takich jak Jagodno czy Partynice, sieć usług i sklepów dopiero się tworzy.

 

Tereny zielone

To właśnie z nich słynie południowa część Wrocławia. Najbardziej znany jest tu park Południowy, jeden z dwóch najpopularniejszych parków w mieście. Nie przez przypadek różni się od innych tego typu obiektów: w przeciwieństwie do nich utworzono go od podstaw, a nie poprzez adaptację terenów leśnych. W 1877 roku znany wrocławski kupiec i filantrop Julius Schottländer przekazał park miastu w zamian za przyłączenie Borku do miejskiej sieci gazowniczej, wodociągowej i kanalizacyjnej.
Na podarowanych miastu gruntach do 1892 roku powstał park krajobrazowy z polanami i dużym stawem, nad którym przed wojną była piękna restauracja z wysoką wieżą. Restauracji dziś nie ma, ale pozostał park ze stawem z wodotryskami, nad nim widokowy taras oraz Wzgórze Bendera z małą altaną, ścieżki, polana, zadbane kwietniki i ogród bylinowy. Od 1995 roku park ma status zabytku przyrody: rośnie w nim 109 gatunków roślin, w tym wiele cennych drzew. Od 5 września 2004 roku w parku stoi pomnik Fryderyka Chopina. Park jest chętnie odwiedzany, zwłaszcza przy ładnej pogodzie, nie tylko dzięki roślinności, ale także stawowi, wokół którego zawsze gromadzi się najwięcej ludzi.

 

Pomiędzy osiedlami Gaj i Borek znajduje się park Skowroni. Jego powierzchnia wynosi około 25 ha. Od północy park zamyka aleja Armii Krajowej, na południe od niego znajdują się cmentarze: Żołnierzy Radzieckich oraz parafialny Świętego Maurycego przy ulicy Spiskiej. Na wschodzie mieści się nowa Akademia Medyczna, a na zachodzie szpital wojskowy. Na terenie parku jest wytyczona ścieżka biegowa, ogólnodostępna siłownia na wolnym powietrzu, boisko do piłki nożnej i plac zabaw dla dzieci.
Bliżej centrum leży park generała Władysława Andersa. Położony jest na południe od ulicy Kamiennej, ograniczany także Spiską i Kuronia. Park powstawał na obszarze około 6 ha, zajmowanym niegdyś przez zespół nekropolii. W parku znajdują się również place zabaw dla dzieci.
Innym zielonym miejscem jest park Kleciński położony pomiędzy ulicami: Karkonoską, Partynicką, Skrajną i Przyjaźni. Na 9 ha znajduje się tu między innymi amfiteatr i plac zabaw dla dzieci oraz boisko do piłki nożnej.
Park Grabiszyński ma powierzchnię 48 ha i składa się z dwóch części: północnej – przy alei generała Józefa Hallera oraz południowej – nad rzeką Ślęzą. Obie części rozdzielone są wydzielonym (zamkniętym) terenem zakładu zieleni. Łączy je na wschodzie aleja spacerowa i pas zadrzewień, czyli aleja Eugeniusza Romera. W południowej części park łączy się z pasem zieleni położonym wzdłuż ulicy Grabiszyńskiej i Ślusarskiej, ciągnącym się aż do Małej Sobótki.
Wśród atrakcji parku wymienia się: aleję lipową, place zabaw dla dzieci, ścieżkę zdrowia, polany nad rzeką Ślęzą, minipole golfowe, głazy i trasy rowerowe.

 

Sport i rekreacja

Przy ulicy Spiskiej znajduje się centrum Spartana, a w nim m.in. lodowisko i korty tenisowe. Centrum Spiska, bo tak się nazywa ten obiekt, dysponuje 8 kortami tenisowymi o nawierzchni naturalnej, w tym 4 oświetlonymi. W okresie zimowym, od 1 października do 30 kwietnia, korty tenisowe są przykrywane ogrzewaną halą pneumatyczną. Na terenie obiektu znajdują się również: odnowa biologiczna, klub fitness, siłownia i wspominane już lodowisko.
Wiele osób mieszkających w tej części miasta odwiedza również pobliski Wrocławski Park Wodny, o którym pisaliśmy w poprzednim miesiącu.
Przez lata bardzo popularne było kąpielisko na Oporowie przy ulicy Harcerskiej. Ostatnio jednak jest zamknięte. Teraz ma się to zmienić. Na początku czerwca władze miasta wydzierżawiły spółce Redeco tereny tego obiektu. Przedsiębiorstwo z własnych środków zajmie się przebudową kompleksu. W zamian przez kolejnych 30 lat będzie czerpało z niego zyski. Na obszarze powstaną dwa niepełnowymiarowe boiska do gry w piłkę nożną oraz korty tenisowe. Remont rozpocznie się w przyszłym roku.
W tej części miasta można znaleźć także m.in. szkółkę jeździecką Hucuł przy ulicy Jordanowskiej. To najdłużej działająca tego typu placówka we Wrocławiu. Od dwóch lat obiekt jest dostępny również dla dzieci.

Uczelnie i szkoły

Największą uczelnią na południu miasta jest Akademia Medyczna przy ulicy Borowskiej. To nowy, choć budowany od kilkunastu lat budynek, w którym mieszczą się kliniki uczelni.
Swoje pomieszczenia naukowe ma przy ulicy Pocztowej Uniwersytet Wrocławski. W tej chwili jest tam Instytut Filologii Słowiańskiej, wcześniej było dziennikarstwo, a jeszcze wcześniej politologia. Przy alei Dębowej swoją siedzibę ma Studio Pantonimy przy Wrocławskim Teatrze Pantonimy im. Henryka Tomaszewskiego, a przy ulicy Jastrzębiej Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.
Na południu mieści się także jedno z najlepszych liceów miasta – popularna „piątka”.

 

Biznes

W tej części miasta jest stosunkowo mało zakładów przemysłowych i siedzib firm, ale są tu i większe obiekty. Przy ulicy Grabiszyńskiej znajdziemy jeden z najbardziej rozpoznawalnych we Wrocławiu zakładów pracy – Hutmen (dawny Metalhüttenwerke Schaefer & Schael). Firma jest w gronie największych producentów wyrobów z metali nieżelaznych w Polsce. Hutmen w ciągu ostatnich lat znajduje się w czwartej setce największych firm działających na polskim rynku dziennika „Rzeczpospolita”.
Kolejnym dużym zakładem jest Fabryka Automatów Tokarskich S.A. – przedsiębiorstwo przemysłowe zlokalizowane przy skrzyżowaniu Grabiszyńskiej z Klecińską. W 1998 roku fabrykę sprywatyzowano, wchodzi ona w skład belgijskiej grupy HACO; kapitał zakładowy spółki wynosi ponad 9,9 mln zł.
Dużymi zakładami pracy są także zlokalizowane obok siebie przy ulicy Karkonoskiej wrocławski oddział publicznego radia i telewizji.
Na Oporowie mieści się z kolei Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego. To największa tego typu placówka w mieście. Jest w nim m.in. największa hala kwiatowa w Polsce. W halach, chłodniach i pod wiatami kupić można tam nie tylko kwiaty, ale także owoce, warzywa, nabiał, mięso, najczęściej prosto od rolników.

 

Podsumowanie

Południe Wrocławia cieszy się od lat niesłabnącą popularnością wśród osób szukających dogodnego miejsca do zamieszkania. Oferta jest bardzo zróżnicowana, są tu bowiem zarówno drogie dzielnice willowe, jak i ulice ze starymi kamienicami, osiedla bloków z wielkiej płyty oraz liczne nowe inwestycje. Tereny zielone, w dużej części tego obszaru dogodna sieć miejskiej komunikacji, liczne sklepy i punkty usługowe oraz stosunkowo łatwy dostęp do rozrywek to bez wątpienia atuty tej okolicy.

 

 

Bartłomiej Knapik

 

 

Przeczytaj także artykuły o powiązanej tematyce:

Podobne artykuły