Interesuje mnie

Poradnik uczestnika targów mieszkaniowych

Na wydarzeniach związanych z rynkiem nieruchomości dzieje się bardzo wiele. Czasem liczba wystawców obecnych na targach, gwar i mnogość ofert reklamowych może nas przyprawić o ból głowy. Co zrobić, żeby wizyta na takiej imprezie naprawdę pomogła nam znaleźć wymarzone mieszkanie? Jak sprawnie i szybko przedrzeć się przez ogromną liczbę stoisk? Skąd wiedzieć, że propozycje deweloperów są prawdziwymi okazjami, a nie tylko udawanymi promocjami?

 

Na targach mieszkaniowych czekać na Ciebie będzie przynajmniej kilkudziesięciu deweloperów, a niektórzy z nich realizują nawet po kilkanaście inwestycji! Dlatego nie jest możliwe, żebyś jednego dnia odwiedził wszystkie stoiska. Skąd jednak wiedzieć, do których deweloperów się zgłosić?

 

Przed wizytą ustal co jest dla Ciebie najważniejsze

W pierwszej kolejności przemyśl dokładnie co jest dla Ciebie najważniejsze w szukanej nieruchomości. Przede wszystkim ustal interesujące Cię:

-  lokalizację (dzielnica, osiedla),

- zakres powierzchni nieruchomości,

- liczbę pokoi,

- powierzchnie dodatkowe takie jak taras, balkon czy garaż,

- rozkład pomieszczeń (np. oddzielna kuchnia),

- piętro, na którym ma znajdować się mieszkanie.

 

Musisz wiedzieć ile możesz wydać

Wydaje się to banalne, ale wiele osób zapomina o sprecyzowaniu swoich możliwości finansowych. Jeśli szczęśliwie dysponujesz gotówką, sprawa jest prosta. W przypadku gdy chcesz wziąć kredyt, powinieneś wcześniej ustalić swoją zdolność kredytową. Oczywiście może się ona znacząco różnić w zależności od banku, ale stanowi to pewien punkt wyjścia do dalszych poszukiwań wymarzonego mieszkania.

Pamiętaj jednak, że sam zakup Twojego nowego "M" to nie koniec wydatków! Wykończenie wnętrza to również spore koszty, które musisz uwzględnić w budżecie.

 

Jeśli nie masz czasu złożyć wizyt w kilku bankach przed targami, nic straconego. W ich trakcie będzie na Ciebie czekało nie jedno stoisko doradcy finansowego, który oszacuje zdolność kredytową. Pamiętaj jednak, że aby mógł to zrobić, musisz dysponować podstawowymi danymi związanymi z Twoimi dochodami.

 

Zaplanuj wizytę

Jeśli już wiesz jakiego mieszkania szukasz, a także na jaki wydatek możesz sobie pozwolić, pora wybrać stoiska deweloperów, którzy mają w ofercie nieruchomości, które mogą Cię zainteresować. Jak to zrobić? Najlepiej za pomocą naszej wyszukiwarki, którą znajdziesz powyżej. Wpisz do niej wszystkie kryteria i otrzymasz listę inwestycji, które odpowiadają Twoim wymaganiom. Następnie wystarczy sprawdzić listę wystawców obecnych na targach i wybrać z nich tych, którzy budują mieszkania, które mogą Cię zainteresować.

 

Dobrze jeszcze przed targami zapoznać się dokładniej z ofertami i przygotować pytania, które chcemy zadać deweloperom. Niestety często w trakcie wydarzenia ustawiają się do nich kolejki, a my nie chcemy przecież spędzić tam całego dnia! Dlatego warto sprawnie prowadzić rozmowy z przedstawicielami firm, konkretnie wypytać o interesujące nas szczegóły i najlepiej od razu je zapisać, aby nie wypadły nam z głowy.

 

O co zapytać dewelopera?

Na pewno nie warto tracić czasu na pytania, na które sami możemy sobie odpowiedzieć, bo dostępne są w materiałach informacyjnych i na stronach www. Dotyczy to ogólnych danych o ofercie, takich jak lokalizacja, wykończenie czy atuty inwestycji. Warto jednak poprosić o:

- pokazanie rzutów konkretnych mieszkań, jeśli nie są one dostępne w Internecie,

- potwierdzenie dostępności tych lokali, które nas interesują,

- dokonanie szczegółowej wyceny lub przedstawienie cenników w przypadku, gdy deweloper nie przedstawia ich w Internecie,

- możliwość negocjacji cen i jej warunków,

- zaprezentowanie promocji targowych,

- przedstawienie warunków rezerwacji mieszkania i płatności za nie.

Dodatkowo targi to świetny moment aby umówić się na oglądanie mieszkania lub całej inwestycji. Jeśli któraś z ofert naprawdę nam odpowiada warto zostawić swoje dane kontaktowe i poprosić o kontakt po targach. 

 

 

Czego na targach lepiej nie robić?

Targi to na pewno nie czas na podpisywanie umów i szczegółowe negocjacje z deweloperem. Na imprezę często przychodzą tłumy, a warunki nie są komfortowe. Dodatkowo nigdy nie powinniśmy podejmować pochopnych decyzji - zwykle lepiej jest w trakcie targów zebrać wszelkie potrzebne nam informacje, w domowym zaciszu dokładnie porównać oferty między sobą i dopiero wtedy ponownie umawiać się z deweloperami - tym razem w biurach sprzedaży lub na miejscu budowy.

Nie należy również rozdawać swoich danych kontaktowych zbyt wielu firmom. Zagwarantuje nam to spam w poczcie e-mail i częste telefony w sprawie ofert, które niekoniecznie nas interesują. Uważajmy również jakie formularze i ankiety wypełniamy, a także jakie pozwolenia na wykorzystanie danych osobowych podpisujemy. Niejednokrotnie wycofanie takiej zgody na kontakty handlowe będzie potem dla nas sporym kłopotem.

 

Radzimy również nie przychodzić na targi w "godzinach szczytu", czyli zwykle od południa do ok. 15:00-16:00. Często bowiem tłumy są wtedy tak duże, że trudno jest z kimkolwiek spokojnie porozmawiać. Z naszego doświadczenia wynika, że godziny poranne są najspokojniejsze, a wystawcy jeszcze wypoczęci i pełni energii do pracy.

 

 

 

Podobne artykuły