Interesuje mnie

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Kupując mieszkanie, aby je wynająć podejmujesz pewne ryzyko. Najemca może okazać się nieuczciwy i zalegać z opłatą czynszu. To jednak nie wszystko. Zdarza się, że lokatorzy nie dbają o wynajmowane mieszkanie i lokum szybko ulega zniszczeniu. Z atrakcyjnego zarobku nie warto jednak rezygnować. Szczególnie, że rok akademicki zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim ożywienie na rynku nieruchomości.

 

- Jeśli chcemy wynająć mieszkanie nie możemy zapominać o podpisaniu umowy najmu. Regulowana jest ona przepisami kodeksu cywilnego. Najem mieszkań podlega również ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego – mówi Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.

 

Poznaj lokatora

Zanim podpiszesz umowę o wynajem mieszkania powinieneś poznać potencjalnego najemcę. Masz prawo prosić go o przedstawienie dokumentu tożsamości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że lokator nie posługuje się fikcyjnymi danymi.

 

 

Ciekawostka!

W Polsce w 2015 roku do bazy danych systemu dokumentów zastrzeżonych trafiło aż 130 tys. dokumentów.

Jeśli nie jesteś przekonany co do możliwości finansowych najemcy, możesz poprosić go o raport z Biura Informacji Kredytowej lub zaświadczenie o dochodach, które wykażą czy lokator nie będzie miał problemów z płatnościami za mieszkanie.