Interesuje mnie

Dlaczego Polacy wolą kupować, niż wynajmować?

Według danych Eurostatu, aż 83% Polaków ma mieszkanie na własność. Dla porównania, w Niemczech niewiele ponad 50% społeczeństwa decyduje się na zakup własnego „M”. Zdecydowanie wolimy kupować mieszkania, niż wynajmować i znajdujemy się w tym aspekcie powyżej średniej europejskiej. Dlaczego?

 

Ceny wynajmu

Wielu ludzi wskazuje opłacalność finansową jako główny argument, który przekonał ich do zakupu własnego mieszkania. Koszty związane z wynajmem są dziś niemałe. Jak wskazuje raport otodom.pl, w marcu 2018 roku we Wrocławiu średnia stawka za lokum do 38 metrów kwadratowych wynosiła 1678 zł, a za powierzchnię 60–90 metrów kwadratowych zapłacimy około 3031 zł miesięcznie. To jedna z najwyższych stawek – zaraz po Warszawie i Gdańsku.

 

 

Tymczasowa alternatywa

Wynajem jest znacznie częściej traktowany jako opcja tymczasowa: w wypadku braku zdolności kredytowej, na początek w nowym mieście czy okres studiów. Niesie za sobą mniejsze ryzyko i zobowiązania. W badaniu przeprowadzonym przez serwis domy.pl aż 34% ankietowanych przyznało, że powodem ich poszukiwań mieszkania jest właśnie nowa uczelnia. – Zauważamy wzrost liczby klientów kupujących lokum w celach inwestycyjnych. Szukają oni często metrażu z jak największą liczbą pomieszczeń, często też z oddzielną kuchnią. To kryteria, które zapewnią komfort wynajmującym. Studenci nierzadko rozglądają się jedynie za pokojem, a nie całym mieszkaniem, co pozwala im zminimalizować koszty. To właśnie z myślą o nich inwestorzy kupują mieszkania w dogodnych lokalizacjach, dobrze skomunikowanych z innymi dzielnicami i w bliskiej odległości od centrum – tłumaczy Emil Basta, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.