Interesuje mnie

Zmiany, zmiany, zmiany

Stara łacińska maksyma mówi, że nieznajomość prawa szkodzi i nikt nie może usprawiedliwiać się przed sądem swoją niewiedzą. Aby mogli Państwo uniknąć kłopotów związanych z licznymi zmianami w przepisach prawa, prezentujemy poniżej zestawienie najważniejszych nowelizacji, które zaczęły obowiązywać na przełomie lat 2001 i 2002.

 

Podatki

Dla wszystkich potencjalnych nabywców mieszkań i domów najpoważniejsze są zmiany w systemie ulg i odliczeń podatkowych. Polegają one na likwidacji tzw. dużej ulgi budowlanej oraz ulg na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej i na zakup gruntu. W zamian za to wprowadzone zostało rozwiązanie, które pozwala odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem (a nie, jak do tej pory, od podatku) odsetki bankowe od kredytów przeznaczonych na: budowę budynku mieszkalnego, wniesienie wkładu budowlanego albo mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej, zakup nowego budynku mieszkalnego albo mieszkania od gminy lub od dewelopera, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, w wyniku której powstanie samodzielny lokal mieszkalny, przebudowę istniejących budynków lub lokali użytkowych na cele mieszkaniowe.

 

Mieszkania

Od początku roku zaczęły obowiązywać zawieszone dotychczas przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Teraz – jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku sądowego – właściciel, który nie może eksmitować lokatora, ma prawo domagać się za to od niej odszkodowania. Nabrał także mocy inny przepis. Stanowi on, że gmina ma obowiązek zapewnić lokal zamienny i pokryć koszty przeprowadzki najemcy, który płaci czynsz regulowany, w razie wypowiedzenia najmu w związku z remontem albo rozbiórką (Dz.U. z 2001 nr 71, poz. 733).

 

W życie weszła nowa ustawa z 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2001 nr 71, poz. 734), a także rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz.U. z 2001 nr 156, poz. 1817). W 2002 roku dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, u których średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 150 proc. najniższej emerytury.

 

Gospodarka nieruchomościami

Od początku tego roku prawo do wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości mają wyłącznie osoby fizyczne dysponujące licencją zawodową albo osoby prawne zatrudniające licencjonowanych pośredników (Dz.U. z 2000 nr 46, poz. 543).

 

Już od 11 grudnia 2001 roku weszły w życie przepisy regulujące powszechną taksację nieruchomości, które mają przygotować grunt pod wprowadzenie nowego podatku katastralnego. Taksacja ma na celu ustalenie wartości nieruchomości dla celów podatku katastralnego. Obecnie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a w przyszłości ma ona być ustalana na podstawie jej wartości. Na razie jednak podatek ten jest dopiero w fazie projektów i nie wiadomo, kiedy zostanie wprowadzony (Dz.U. z 2001 nr 135, poz. 1514).

 

Zagospodarowanie przestrzenne

23 stycznia 2002 roku weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury, które określa m.in. zakres i rodzaje dokumentów wymaganych w postępowaniu o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Orzeczenie to jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Przy staraniu się o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu trzeba więc załączyć dwie kopie mapy danej nieruchomości, a także raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, jeżeli jest on wymagany zgodnie z przepisami ochrony środowiska (Dz.U. z 2002 nr 1, poz. 12).

 

Budownictwo

Minister infrastruktury określił rozporządzeniem rodzaje obiektów, których realizacja wymaga ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego (Dz.U. z 2001 nr 138, poz. 1554). Są także nowe zasady prowadzenia dziennika budowy (Dz.U. nr 138, poz. 1555). Obie ustawy weszły w życie 19 grudnia 2001 roku. 1 stycznia 2002 ostatecznie straciła moc ustawa o kasach oszczędnościowo-budowlanych i wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe. Wiąże się to z tym, że od początku jej obowiązywania żaden z banków starających się o zezwolenie na prowadzenie kasy nie uzyskał zgody Narodowego Banku Polskiego. W rzeczywistości więc nigdy nie powstała żadna kasa oszczędnościowo-budowlana (Dz.U. z 2001 nr 154).