Interesuje mnie

Zmiany w prawie budowlanym

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo Budowlane. Nowe przepisy w znacznym stopniu ułatwią procedurę rozpoczynania i kończenia inwestycji. Jest to dobra wiadomość dla osób panujących budowę domu. Według uproszczonej procedury inwestor nie będzie potrzebował pozwolenia na rozpoczęcie budowy, jeżeli funkcjonowanie budynku nie będzie oddziaływało na środowisko i obszar Natura 2000 (wyjątki dotyczą  obiektów takich jak np. duże centra handlowe). Dla osób planujących np. budowę domu jednorodzinnego wystarczyć będzie zgłoszenie inwestycji staroście. Z kolei starosta będzie miał 30 dni na sprawdzenie m. In. prawidłowości i kompletności zgłoszenia, projektu budowlanego oraz jego sporządzenia przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia, zgodności usytuowania obiektu budowlanego z obowiązującymi w tym miejscu warunkami zabudowy Jeżeli wszystkie wymagania zostaną przez inwestora spełnione, to starosta wyda dziennik budowy.  W zgłoszeniu inwestor powinien określić usytuowanie oraz rodzaj obiektu budowlanego oraz podać planowany termin rozpoczęcia inwestycji. Do zgłoszenia inwestycji będą musiały zostać dołączone m. n. trzy egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami oraz dokumentami potwierdzającymi, że projektant i osoba sprawdzająca posiadają odpowiednie uprawnienia i oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością.
Zmianie mają ulec również zasady otrzymywania pozwolenia na użytkowanie. Jeżeli budynek zostanie wzniesiony na podstawie zgłoszenia, to jego użytkowanie stanie się możliwe już po upływie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zakończeniu prac. Jeżeli w tym czasie organ administracji nie zgłosi swojego sprzeciwu, to użytkowanie będzie zgodne z prawem.
Projekt ustawy została skierowana do Senatu, nowe przepisy powinny wejść w życie 6 miesięcy po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. (na podstawie Gazety Prawnej).