Interesuje mnie

Wyścig w górę

Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce powstanie we Wrocławiu. Wybuduje go polski biznesmen Leszek Czarnecki. Ale zanim to nastąpi najwyższe apartamentowce będą miały Gdynia i Warszawa.

 

Wrocławski Sky Tower będzie miał 51 pięter i 205 metrów wysokości (200 m do dachu budynku). Na  jego szczycie zostanie zamontowana charakterystyczna wieża, widoczna z każdego punktu w mieście. Sky Tower będzie najwyższą część kompleksu handlowo-biurowo-apartamentowego zaprojektowanego przez warszawskie biuro B&G. Oprócz wieżowca na terenie 2,7 ha działki powstanie jeszcze pięć niższych budynków. W sumie dostarczą one ponad 91 tysięcy luksusowej powierzchni mieszkalnej, 36 tysięcy m kw powierzchni biurowej klasy A+ i około i 51 tysięcy m kw powierzchni handlowo- usługowo- rekreacyjnej (m.in. z ogrodem zimowym, basenami, kawiarniami, butikami i centrum SPA). W sumie cały kompleks będzie miał 300 tysięcy m kw powierzchni. Inwestycja ma zostać ukończona w 2010 roku i pochłonie około 400 mln dolarów. 

 

Zanim rozpocznie się jej budowa, z powierzchni działki zniknie dotychczasowy najwyższy budynek Wrocławia – biurowiec Poltegor. Najprawdopodobniej zostanie wysadzony w powietrze. Poltegor został ukończony w 1982 roku, ma 25 kondygnacji a jego całkowita wysokość wraz z antenami radiowo-telewizyjnymi na dachu to 105 m (92 m do wysokości dachu).

 

Dwie wieże

Aktualnym rekordzistą w kategorii najwyższych mieszkalnych budynków w Polsce jest warszawska Łucka City, która ma 30 kondygnacji i 120 m wysokości (106 do dachu). Tytułu lidera pozbawią go w 2008 roku gdyńskie Morskie Wieże czyli kompleks Sea Towers, który przy Nabrzeżu Prezydenta buduje Invest Komfort S.A. Wyższa z połączonych ze sobą wież budynku będzie miała 36 kondygnacji i 138 metrów wysokości (do dachu - 116 metrów) a niższa 28 kondygnacji i 90 m wysokości. Oprócz luksusowych apartamentów na powierzchni 1300 m kw powstanie centrum rekeracyjno-rozrywkowe. Autorem całego projektu jest wiedeńska pracownia architektoniczna Andrzeja Kapuścika.

 

Budynkiem, który jako następny ma zdobyć tytuł najwyższego apartamentowca w Polsce  będzie wieżowiec Złota 44 autorstwa słynnego architekta Daniela Libeskinda. Inwestorem jest firma Orco Property Group. Apartamentowiec będzie miał 54 pietra i 192 m wysokości. Zakończenie budowy planowane jest na 2009 rok.

 

Widok z Pałacu

Chociaż wyścig w górę już się rozpoczął, żaden z trzech apartamentowców nie przegoni najwyższego budynku w Polsce, którym od 1955 roku jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Mają tu swoja siedzibę firmy, kina, muzea i instytucje naukowe, organizowane są liczne imprezy, m.in. Międzynarodowe Targi Książki. Budynek mieści w sobie również największą salę konferencyjno-widowiskową tzw. Salę Kongresowa, w której np. w tym roku odbywały się wybory Miss World. Całkowita wysokość 42-piętrowego budynku wraz z iglicą wynosi 230,68 m (167,68 m do wysokości dachu). Na 30 piętrze znajduje się taras widokowy. Został wzniesiony jako „dar narodu radzieckiego”, jego pomysłodawcą był Józef Stalin a projektantem Lew Rudniew. W wolnej Polsce budzi skrajne emocje, ma niemal tyle samo zwolenników pozostawienia go na swoim miejscu, jak i natychmiastowego wysadzenia w powietrze.

 

W ścisłej czołówce najwyższych budynków Polski pozostanie również warszawki Warsaw Trade Tower, który został ukończony w 1999 roku. Inwestorem był koreański koncern Daewoo a jego obecnym właścicielem jest firma Apollo – Rid Roland. Budynek ma 42kondygnacje i 208 m wysokości (184 do dachu budynku). Znajdują się w nim biura (44 tysiące 300 mkw) i centrum handlowe. Gdyby nie liczyć wysokości iglic, które znajdują się na dachu Pałacu i WTT to właśnie Warsaw Trade Tower byłby najwyższym budynkiem w Polsce.

 

Jak to robią inni

Chociaż najwyższe budynki w Polsce mają ponad 200 m wysokości, daleko im do światowych rekordzistów. Najwyższym apartamentowcem świata jest ukończony w 2005 roku Queensland Number One, potocznie zwany Q1 , który stanął na australijskim Złotym Wybrzeżu (Gold Coast). Budynek wraz z wieńczącą go iglicą ma 323 m wysokości (275 m do wysokości dachu). Oprócz luksusowych apartamentów znajduje się w im hotel i galerie handlowe. Najwyższy apartamentowiec jest jednocześnie dopiero dwudziestym najwyższym budynkiem świata. Od 2003 roku palmę pierwszeństwa dzierży budynek Taipei Financial Center na Tajwanie.

 

Wieżowiec ma 101 pięter (dlatego bardzo często można spotkać się z nazwą Taipei 101) i 508 m wysokości wraz z iglicą (448 metrów do dachu budynku). Został zaprojektowany tak, żeby wytrzymać silne trzęsienia ziemi, które już raz w 2002 roku przerwały prace budowlane i doprowadziły do śmierci robotników. Od czasu jego wzniesienia trwają spory o to czy rzeczywiście jest on najwyższym budynkiem świata. 448 metrów wysokości do dachu, czyli właściwa bryła, rzeczywiście daje mu pierwszeństwo, jednak 443 metrowy (do dachu) Sears Tower w Chicago wraz z wieńczącą go anteną liczy aż 527 metrów. Kres dyskusji najprawdopodobniej położy Freedom Tower (Wieża Wolności), która ma zostać ukończona w 2009 roku. Budynek zostanie wzniesiony na miejscu zniszczonych 11 września 2001 roku bliźniaczych wież World Trade Center na nowojorskim Manhattanie. 70 piętrowy budynek będzie miał symboliczna wysokość 1776 stóp (rok uchwalenia Deklaracji Niepodległości), czyli ponad 547 m wysokości.