Interesuje mnie

Premia za ocieplenie budynku - ustawa o wspieraniu termomodernizacij i remontów

19 marca weszła w życie nowelizacja Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która stanowi podstawę prawną rządowego programu poprawy stanu technicznego istniejących zasobów mieszkaniowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich termomodernizacji. Wsparcie będzie wypłacane w postaci tzw. premii, czyli spłaty części kredytu wykorzystanego na realizację przedsięwzięcia.

Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze środków Funduszu Remontów i Termomodernizacji, obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego i zasilanego ze środków budżetu państwa. Wypłata premii przysługuje każdemu właścicielowi lub zarządcy budynku mieszkalnego, budynku zbiorowego zamieszkania, budynku służącego do wykonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań publicznych, a więc w szczególności gminom, spółdzielniom mieszkaniowym, wspólnotom mieszkaniowym i właścicielom domów jednorodzinnych.

Zastrzeżenie przyjęte w ustawie jest jednak takie, że uprawnione do ubiegania się o wsparcie będą wyłącznie remonty budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęto przed 14 sierpnia 1961 roku. Podstawowym warunkiem uzyskania premii będzie osiągnięcie oszczędności w zużyciu energii cieplnej. Wysokość premii stanowi 20 proc. wykorzystanej kwoty kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jednak nie więcej niż 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i jednocześnie nie więcej niż dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

Premię remontową będzie można otrzymać na przedsięwzięcia remontowe związane z termomodernizacją budynków wielorodzinnych: remont, wymianę okien lub remont balkonów, przebudowę budynków, w wyniku której następuje ich ulepszenie, wyposażenie budynków w instalacje i urządzenia wymagane dla oddawanych do użytkowani budynków mieszkalnych. (Źródło: komunikat MI).