Interesuje mnie

Poznańscy deweloperzy niechętnie obniżają ceny

W Krakowie od pewnego czasu wzrasta różnica między średnim poziomem ceny ofertowej i transakcyjnej mieszkań deweloperskich. Na terenie Poznania sytuacja wygląda inaczej. W Stolicy Wielkopolski średnia cena sprzedanych lokali niezbyt różni się od przeciętnej stawki ofertowej. To wskazuje, że poznańscy deweloperzy nie są chętni do udzielania sporych rabatów. Dobrą sprzedaż zapewniają im korzystne limity programu MdM.

 

Na wizualizacji poznańska inwestycja Atrium Grunwald. Źródło: materiały promocyjne firmy Atrium Grunwald.

 

Dane Narodowego Banku Polskiego z I kw. 2015 r. wskazują, że w Poznaniu różnica między przeciętną ceną transakcyjną nowych i używanych lokali wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. W przypadku mieszkań o powierzchni 41 mkw. – 60 mkw. ta wartość wynosi 5,10% (wynik z I kw. 2015 r.). Analogiczne wyniki dla lokali z pozostałych kategorii są znacznie niższe (patrz tabela). Ciekawe zjawisko dotyczy największych mieszkań deweloperskich – ich przeciętna cena transakcyjna w I kw. 2015 r. była prawie taka sama, jak średnia stawka ofertowa. 

 

Różnica średniej ceny transakcyjnej i ofertowej 1 mkw. na poznańskim rynku pierwotnym (I kw. 2015 r.)

Kategoria mieszkań

Różnica średniej ceny transakcyjnej i ofertowej (I kw. 2015 r.)

Lokale o powierzchni do 40 mkw.

2,50%

Lokale o powierzchni od 41 mkw. do 60 mkw.

5,10%

Lokale o powierzchni od 61 mkw. do 80 mkw.

3,10%

Lokale o powierzchni od 80 mkw.

-0,20%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych NBP (Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2015 r.).