Interesuje mnie

Newsletter - aktualności rynku nieruchomości we Wrocławiu i okolicach

Statystyki, nowe inwestycje, prawo i wiadomości z Wrocławia.

NOWE INWESTYCJE

 

Mieszkania przy Bierutowskiej

W maju rozpoczęły się prace rozbiórkowe pod budowę nowej inwestycji przy ulicy Bierutowskiej na Psim Polu. W dwupiętrowym budynku zaprojektowano 26 mieszkań od jedno do trzypokojowych o powierzchni od 30 do 80 m kw. Każde będzie posiadało balkon lub taras. Zakończenie budowy zaplanowano na czerwiec 2008. Inwestorem jest firma Deweloper Kwiatkowski i Wspólnicy Sp. j. a wyłączną sprzedaż prowadzi buro Świat Nieruchomości.

 

Apartamenty na Różance

Na przełomie września i października planowane jest rozpoczęcie budowy apartamentów przy ulicy Łużyckiej na Różance. Będzie to 36 mieszkań o powierzchni od 53 do 145 m kw. W czterokondygnacyjnych budynkach zostały zaprojektowane dwu i trzykondygnacyjne apartamenty, do każdego będzie przynależeć dwustanowiskowy garaż w podziemiu. Całe osiedle będzie ogrodzone i przygotowane pod monitoring. Inwestorem jest firma Murapol S.A.  Zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2008 roku.

 

Szeregówki w Siechnicach

Do końca roku zostaną wybudowane pierwsze cztery domy w zabudowie szeregowej nowego osiedla w Siechnicach. W sumie na osiedlu będzie 15 parterowych domów z  poddaszem użytkowym. Mieszkania z pierwszego etapu będą miały powierzchnię 124 m kw następne maja być większe,  każda szeregówka będzie miała własny garaż. Deweloper oferuje również możliwość wykończenia pod klucz. Zakończenie budowy całości planowane jest do końca 2008 roku. Inwestorem jest firma BLC Developer Sp. z o.o.

 

WROCŁAW

 

Piękny Wrocław- konkurs rozstrzygnięty

21 czerwca w Muzeum Architektury zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody XVII edycji konkursu na najlepsze realizacje architektoniczne we Wrocławiu za ubiegły rok.  Nagrodę Grand Prix i 1 miejsce w kategorii budynku mieszkalnego wielorodzinnego zdobyło Osiedle pod Skrzydłami (ul. Bajana, ul. Sterowców, ul. Latawcowa) firmy ArC2 Sp. z o.o., zaprojektowane przez: Dorotę Szlachcic, Mariusza Szlachcica, Renatę Gajer-Hackemer i Mateusza Wolanina. Druga nagroda przypadła budynkowi Silver House (ul. Jedności Narodowej 91) firmy Budmax Sp. z o.o. a trzecia budynkowi Archicomu przy ul. Liskego. Specjalne wyróżnienie przypadło budynkowi ukończonemu już w 2005 roku – inwestycji SM Energoprem przy ul. Złotostockiej 24-32a, ze względu na bardzo dobre rozwiązania nawiązujące do sąsiadującej zabudowy międzywojennej.

 

W kategorii budynku użyteczności publicznej pierwsze miejsce zdobyło Centrum Handlowo-Usługowemu Factory przy ul. Granicznej 2 ( inwestycja Neinver Polska Sp. zo.o.) zaprojektowanemu przez Maćków Pracownię Projektową Sp. z o. o. Do 30 września w Muzeum Architektury będzie czynna wystawa fotografii wszystkich nagrodzonych prac.

 

Kamienica i działka przy Włodkowica na sprzedaż

9 lipca poznamy chętnych na zakup czterokondygnacyjnej kamienicy z 1900 roku przy ulicy Włodkowica, przeznaczonej do remontu Pisemne oferty można składać do 2 lipca. Cena wywoławcza wynosi 3 mln 820 tysięcy zł. Miejscowy plan zagospodarowania przewiduje m.in. zabudowę mieszkaniową od drugiej kondygnacji wzwyż i możliwość dobudowania nowej części.

Z kolei 10 września odbędzie się otwarcie ofert na zakup kolejnej działki przy Włodkowica 6 zabudowanej budynkami przeznaczonymi do rozbiórki. Miasto chciałoby żeby w tym miejscu powstał hotel. Cena wywoławcza wynosi 8 nlm zł a oferty można składać do 3 września. 

 

PRAWO

 

Zmiana prawa budowlanego

20 czerwca wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Jedną z istotniejszych zmian jest możliwość legalizacji samowoli budowlanych bez konieczności ponoszenia wysokich opłat (do tej pory np. legalizacja domku jednorodzinnego wybudowanego bez pozwolenia kosztowała 50 000 zł).

 

Od 20 czerwca do końca 2007 r. będzie można zalegalizować budowle bezpłatnie, jednak skorzystać z tego dobrodziejstwa będą mogły wyłącznie osoby, które zakończyły nielegalną budowę po 31 grudnia 1994 r., ale przed 11 lipca 1998 r. i ponadto nie występowały przed 11 lipca 2003 r. o pozwolenie na  użytkowanie obiektu, a nadzór budowlany nie prowadził w stosunku do nich postępowania. Poza tym warunkiem, jaki należy spełnić, jest obowiązek użytkowania budynku przed 11 lipca 2003. Właściciel takiego obiektu będzie mógł uzyskać na niego pozwolenie na użytkowanie, pod warunkiem, że obiekt ten nie narusza przepisów, (chyba, że naruszenia są niewielkie i można doprowadzić ten obiekt do stanu zgodnego z prawem) oraz pod warunkiem, że nie narusza on zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Z innych zmian jakie wprowadza ustawa nowelizująca istotna jest ta, która wprowadza obowiązkowe kontrole obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 mkw. lub o powierzchni dachów co najmniej 1000 mkw. Kontrole te należy przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku: do 31 maja i do 30 listopada.

 

Mieszkania spółdzielcze za bezcen

Począwszy od 31 lipca osoby, którym przysługują lokatorskie prawa do mieszkania spółdzielczego będą miały prawo nabycia własności mieszkania po zapłaceniu części kosztów budowy przypadających na ten lokal (w tym m.in. części zadłużenia kredytowego) a także nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez Państwo oraz zadłużenia z tytułu opłat eksploatacyjnych za lokal. Oznacza to możliwość nabycia mieszkania niemal za bezcen. W terminie 3 miesięcy od złożenia wniosku w tej sprawie zarząd spółdzielni będzie miał obowiązek zawrzeć z lokatorem umowę sprzedaży lokalu. Lokatorzy, którzy już wcześniej dokonali przekształcenia mieszkań lokatorskich w odrębną własność i spłacają raty związane z przekształceniem, wraz z wejściem w życie nowych przepisów zostaną zwolnieni z tego obowiązku. Lokatorzy, którzy dokonali wcześniej przekształcenia i spłacili w całości swoje zobowiązanie z tego tytułu nie otrzymają jednak zwrotu kwot wpłaconych spółdzielni.

 

STATYSTYKI

 

Deweloperzy więcej, spółdzielnie mniej

W maju, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w całej Polsce oddano do użytku 8 839 mieszkań, z czego deweloperzy 3 181 (prawie drugie tyle co w maju ubiegłego roku i 22,3 proc więcej niż miesiąc wcześniej) a spółdzielnie 354 mieszkania. W sumie, od początku roku w całej Polsce oddano do użytku 43 583 mieszkania, czyli o 3,3 proc więcej niż w ciągu tych samych miesięcy ubiegłego roku. Z tego deweloperzy wybudowali 13 346 mieszkań (o 1,3 proc. więcej niż w okresie od stycznia do maja ubiegłego roku) a spółdzielnie 2 863 (prawie 20 proc. mniej niż w ciągu pierwszych pięciu miesięcy ubiegłego roku).