Interesuje mnie

Koniec z pozwoleniem na budowę?

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowy, rewolucyjny, projekt zmian w Prawie budowlanym, a także w innych ustawach mających wpływ na prowadzenie inwestycji budowlanych. Głównym celem projektu jest, według Ministerstwa, wprowadzenie znacznych ułatwień w prowadzeniu procesu inwestycyjnego, w celu likwidacji zbędnych barier przeszkadzających w prowadzeniu inwestycji budowlanych. Najbardziej rewolucyjnym pomysłem Ministerstwa jest rezygnacja z obowiązku uzyskiwania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę i zastąpienie go procedurą rejestracji zamierzonej inwestycji. W wyniku tej zmiany organy administracji architektoniczno-budowlanej nie będą już dokonywały weryfikacji projektu budowlanego, co jednak będzie się wiązało z wprowadzeniem większej odpowiedzialności projektanta.

Po zakończeniu budowy, zgodnie z planowanymi zmianami inwestor nie musiałby również uzyskiwać pozwolenia na użytkowanie, natomiast dokonywałby jedynie rejestracji zakończonych robót. W ślad za tymi zmianami szłoby wzmocnienie personalnej odpowiedzialności uczestników procesu inwestycyjnego (t.j. inwestora, kierownika budowy oraz inspektora nadzoru inwestorskiego i autorskiego, a także wykonawcy jako nowego rodzaju uczestnika procesu budowlanego, nieznanego w obecnie obowiązujących przepisach).

Istotne zmiany są też planowane w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym. Najważniejszą z nich jest likwidacja obowiązku uzyskania przed przystąpieniem do inwestycji, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Decyzja ta ma być zastąpiona decyzją o zatwierdzeniu zgłoszenia urbanistycznego lub decyzją o zatwierdzeniu urbanistycznego planu realizacyjnego (w zależności od rodzaju inwestycji i od obszaru na którym ma być ona zlokalizowana).

Poza Prawem budowlanym i ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Ministerstwo planuje w ramach tej samej nowelizacji zmienić 36 innych ustaw, m.in. Prawo geodezyjne i kartograficzne, ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych, ustawę o gospodarce nieruchomościami, ustawę o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, Prawo ochrony środowiska, itd.