Interesuje mnie

Konferencja Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi w Warszawie

10 lipca odbyła się w Warszawie trzecia konferencja z cyklu Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi, zatytułowana Ryzyko w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi.

Doświadczenia międzynarodowe w tej dziedzinie przedstawił Joseph Karp, Senior Vice President w Apollo-Rida oraz Peter Maitland, Partner w EC Harris. Omówili oni w swoich wystąpieniach zależności pomiędzy ryzykiem a wartością nieruchomości, podstawowe atrybuty, wskazali na rolę cyklu życia nieruchomości, podstawowe elementy zarządzania ryzykiem nieruchomości. Poruszyli również zagadnienia ryzyka w procesie decyzyjnym w zakresie między innymi sprzedaży, refinansowania, kontaktów z klientami, wymagań dokumentacyjnych, budowy, ryzyka ubezpieczeniowego i podatkowego oraz wynikającego z regulacji prawnych.

Bardziej szczegółowo aspekty prawne przedstawił mecenas Andrzej Kaliński ze szczególnym uwzględnieniem zapisów w umowach najmu oraz umowach z dostawcami usług i produktów dla nieruchomości.

Problematykę zarządzania ryzykiem a wartością nieruchomości na rynku w zakresie zależności liczbowej tych pojęć, źródeł ryzyka inwestorskiego, inwestycyjnej umowy najmu, działalności samego zarządcy, doboru najemców, standardu budynku, wpływu konkurencji na rynku oraz stanu rynku zaprezentował Tadeusz Żurowski, Prezes Stowarzyszenia Doradców Rynku Nieruchomości.

W ramach konferencji wystąpienia prelegentów dotyczyły również zagadnień bezpośrednio związanych z ryzykiem finansowym w zarządzaniu nieruchomościami. Pani Marta Kamionowska z firmy PricewaterhouseCoopers przedstawiła, czym jest ryzyko finansowe, jakie są możliwości zmniejszenia tego ryzyka, jego rozłożenia i podziału. Wskazała ryzyko m.in. na poziomie przychodów, kosztów operacyjnych, rozliczeń walutowych, na poziomie warunków umownych w zakresie serwisowania nieruchomości oraz jej wynajmu, także ryzyko niezależne od relacji z najemcami. Omówiła efektywność działań zaradczych.

Krzysztof Baranowski z BGK przedstawił w tym obszarze tematycznym przykład kredytu z Funduszu Termomodernizacji jako sposób na zmniejszenie ryzyka finansowego.

Bardzo interesująca była również prezentacja Pani dr Jowity Pustuł, Partnera w P&P J. Pustuł, M. Przywara Doradztwo Podatkowe, dotycząca zarządzania ryzykiem podatkowym, wzbogacona orzeczeniami sądowymi oraz licznymi poradami praktycznymi. W wystąpieniu Prelegentka skoncentrowała się na zagadnieniach rozliczeń z najemcami w kontekście podatku dochodowego i w kontekście VAT, na akcjach marketingowych w kontekście podatków, budowie lub rozbudowie obiektów i interpretacji podatkowej tych działań. Wystąpienie Pani Mecenas dotyczyło również finansowania działalności, transakcji z podmiotami powiązanymi, dokumentacji podatkowej oraz sposobów ograniczania ryzyka podatkowego.

Metody praktycznej identyfikacji zagrożeń, ocenę zagrożeń, możliwości przewidywania i zapobiegania w zarządzaniu ryzykiem operacyjnym, uwzględnienie analizy jakościowej oraz planowanie sposobów reagowania przedstawił Dyrektor Wojciech Słowański z Elpro. Uzupełnieniem niejako tematyki tego wystąpienia była prezentacja Dyrektora Marcina Demiańczuka, Członka Zarządu JLT –Siaci na temat Ubezpieczenia jako forma minimalizowania ryzyka związanego z nieruchomością i jej zarządzaniem.

Konferencję zakończył temat dotyczący ryzyka związanego z ochroną i bezpieczeństwem nieruchomości, który  Witold Malinowski z ECC Property Management wzbogacił przykładami prezentacji praktycznych sytuacji, często trudnych do przewidzenia, a jednak mających miejsce.

Kolejna, IV konferencja poświęcona temu tematowi zaplanowana została na 10 grudnia 2008 r.

Źródło: Prof. nzw. dr hab. inż. Ryszard Żuber; Michał Lebizon SC Consulting