Co sądzimy o pośrednikach
Polska Federacja Rynku Nieruchomości zleciła firmie PENTOR badania opinii publicznej na temat wizerunku pośrednika w obrocie nieruchomościami. Badania zostały przeprowadzone na przełomie sierpnia i września a oficjalnie zaprezentowano je na XIV Kongresie PFRN, który się odbył 4 października 2008 roku w Gdyni.
Otrzymane wyniki wykazały, że 30 proc. transakcji na rynku nieruchomości odbywa się obecnie przy pomocy pośredników.
Respondenci odpowiadając na pytanie czemu nie korzystali z usług pośrednika, najczęściej motywowali to: brakiem potrzeby (40 proc. wszystkich odpowiedzi), faktem dokonywania transakcji w gronie rodzinnym (21 proc.), chęcią uniknięcia dodatkowych wydatków (19 proc.).
Z kolei na pytanie: Dlaczego korzystał(a) Pan(i) z usług pośrednika 35 proc. ankietowanych odpowiedziało że z powodu oszczędności czasu i szybkości, 20 proc. wskazało wygodę; , 19 proc.bezpieczeństwo i pewność, 11 proc. trudność w znalezieniu odpowiedniej oferty, 10 proc. szeroką ofertę a 9 proc. kompetentną i fachową pomoc ze strony pośrednika.
Ponadto klienci pośredników zostali zapytani o to, czy nawiązując współpracę z pośrednikiem zawarli z nim umowę oraz czy mieli wpływ na czynności pośrednictwa zawarte w umowie. Na pytanie o zawarcie umowy pisemnej 90,7 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco, natomiast umowy nie podpisało 9,3 proc. a 71 proc. badanych zadeklarowało, że mieli wpływ na kształt umowy pośrednictwa.
W przypadku 70 proc. badanych pośrednik obsługiwał także drugą stronę transakcji.
Badania miały również wykazać czy klienci korzystający z usług pośrednika wiedzą o obowiązku posiadania przez niego licencji i ubezpieczenia OC. Zdaniem 75 proc. ankietowanych pośrednik, z którym współpracowali legitymował się stosowną licencją w zakresie obrotu nieruchomościami, ale co czwarty badany nie był pewien czy osoba z którą współpracował posiadała licencję zawodową 46 proc. osób potwierdziło, że pośrednik z którym współpracowali posiadał ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, natomiast prawie 54 proc. badanych nie było w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Badania PENTORU zostały przeprowadzone na terenie działania 6 stowarzyszeń: Bielsko-Częstochowsko-Katowickiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, Poznańskiego Stowarzyszenia Pośredników i Organizatorów Rynku Nieruchomości, Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Pomorza i Kujaw, Warmińsko Mazurskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, oraz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.