Interesuje mnie

Północ biznesem stoi

Największe wrocławskie zakłady produkcyjne, dwa lasy i budowa dwóch obwodnic. Północ miasta oferuje wiele i tętni życiem. Czy warto tam zamieszkać?

W przewodnikowym cyklu „Gdzie zamieszkać” porównujemy różne rejony stolicy Dolnego Śląska.
Dziś: północna część miasta

 

W naszym cyklu „Gdzie zamieszkać” przyjrzymy się osiedlom na północy Wrocławia. Opisujemy więc tym razem: Osobowice, Rędzin, Świniary, Lipę Piotrowską, Widawę, Polanowice, Poświętne i Ligotę, Karłowice i Różankę, Sołtysowice, Kowale, Pawłowice, Psie Pole oraz Zawidawie.

Sprawdzimy, jakie inwestycje drogowe mają pomóc w poruszaniu się po tej części miasta, jakie zakłady i co tu produkują, gdzie znajdują się ośrodki kulturalne, a gdzie można robić zakupy.

 

Komunikacja

Poruszanie się po północnej części Wrocławia zmieni się znacznie w połowie przyszłego roku. Na czerwiec 2011 roku zaplanowane jest otworzenie autostradowej obwodnicy Wrocławia. Trasa, która zaczyna się w Długołęce, połączy drogę krajową nr 8 na Warszawę przez okolice stadionu i lotniska z autostradą A4 i południową częścią tej trasy – w kierunku Kłodzka. Po jej otworzeniu z ulicy Jana III Sobieskiego i Krzywoustego zniknie ruch tranzytowy i będzie można przemieszczać się łatwiej, choć niekoniecznie będzie to ulga długotrwała. Może się powtórzyć zjawisko, które dało się zauważyć po poszerzeniu ulicy Żmigrodzkiej oraz – całkiem niedawno, bowiem w okolicach Wszystkich Świętych – po otworzeniu kolejnego odcinka obwodnicy śródmiejskiej między mostem Milenijnym a ulicą Żmigrodzką. Obie te trasy, mimo że nowe i szerokie, często się korkują.
Ulgę dla północno-wschodniej części miasta może przynieść budowa północnego odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia, czyli tzw. Via Romana (od nazwiska jej pomysłodawcy Grzegorza Romana). W tej chwili budowany jest kluczowy odcinek tej trasy z Siechnic do Łanów z mostem przez Odrę. Zakończenie tej przeprawy planowane jest na 2012 rok. W tym czasie powinno być już połączenie Siechnic z Żernikami. Cała trasa, która umożliwi mieszkańcom Długołęki i innych miejscowości w pobliżu na ominięcie ulicy Sobieskiego i Karkonoskiej oraz wjazd do Wrocławia od południa, będzie gotowa dopiero w 2014 roku.
Nie wcześniej powstanie wyczekiwany przez wielu tramwaj na Psie Pole: urzędnicy i MPK zaplanowali bowiem, że do tego osiedla przez następne lata będzie się jeździć koleją. Jak tłumaczył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz na prezentacji szynobusu, który Wrocław chce pożyczyć od niemieckich kolei: „Kolej jest szybsza i nie stoi w korkach. Dlatego właśnie spróbujemy mieszkańców Psiego Pola przekonać, aby dojeżdżali na dworzec Nadodrze albo Mikołajów i tam przesiadali się w tramwaje i autobusy”.
Rzeczywiście mimo fragmentami fatalnej infrastruktury kolejowej (średnia prędkość z Długołęki do Wrocławia Głównego wyniosła raptem 34 km/h) przejazd z centrum na obrzeża Wrocławia zajmuje maksymalnie kilkanaście minut.
Według zapewnień pociągi MPK Wrocław mają kursować co 30 minut poza szczytem i co 15 minut w szczycie. Pojazdy mają zostać wyleasingowane od Deutsche Bahn, a według wstępnych wyliczeń wynika, że 1 km trasy takiego pociągu będzie kosztował 20 zł (autobusu 13 zł, tramwaju typu Skoda 16T 19 zł).
Czy ten pomysł się przyjmie? Nie wiadomo. Rafał Dutkiewicz zapewnia, że jeśli nie, zdecyduje się na budowę normalnej linii tramwajowej na Psie Pole, ale dopiero w okolicach 2016 roku.

Rozrywka i kultura

Najmłodsi czytelnicy mogą nie pamiętać, że właśnie w tej części Wrocławia jest jeden z dwóch najstarszych multipleksów w mieście: Cinema City Korona. Multipleks jest według badań często odwiedzany, głównie przez mieszkańców Psiego Pola, z którego dość łatwo do niego dojechać.
To główny, ale nie jedyny ośrodek rozrywkowo-kulturalny w tej części miasta. Godne polecenia jest także Centrum Kultury „Agora” przy ulicy Serbskiej. Wizytówką jednego z dwóch najprężniej działających centrów kultury w mieście są warsztaty. Lista dziedzin jest imponująca: plastyka, taniec, śpiew, gry na instrumentach muzycznych, teatr, film, rysunek i rzeźba, ceramika, szkło fusingowe i grafika. Oprócz tego „Agora” organizuje m.in. Festiwal Śpiewających Przedszkolaków, Festiwal Ewentualnych Talentów Aktorskich FeTA, Kalejdoskop Kultur – Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Noc Świętojańską na Wyspie Słodowej.

Sklepy

Oprócz sklepików osiedlowych, punktów sieci dyskontowych, które mieszczą się w tej części miasta, na mapie handlowej Wrocławia zaznaczają się Marino i Korona.
Marino przy ulicy Żmigrodzkiej to blisko 70 markowych sklepów na ponad 20 tys. m kw. powierzchni. To centrum zmieniało się kilka razy: swój obecny kształt ma już dwa lata i wszystko wskazuje na to, że tym razem klienci zaakceptowali formę handlu w tym miejscu. Nie bez znaczenia jest fakt, że można tutaj znaleźć Tesco otwarte 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Na brak klientów nie narzeka także Centrum Handlowe Korona. Ten kompleks, zbudowany tuż przy trasie na Warszawę, chwali się 7 mln odwiedzających rocznie. Działa tu hipermarket oraz 61 butików i punktów usługowych, jest jeden z pierwszych w mieście food courtów (8 restauracji i kawiarni) oraz wspominany już multipleks Cinema City.
Istnieją jeszcze dwa ważne punkty na handlowej mapie tej części Wrocławia: targowiska na terenach Targpiastu i młynu Sułkowice. Pierwszy to jeden z dwóch głównych miejsc targu produktami rolnymi z podwrocławskich gmin i powiatów, na którym w owoce i warzywa zaopatrują się wrocławscy kupcy. Młyn Sułkowice to miejsce, w które ponad dwa lata temu przenieśli się handlarze przez lata sprzedający Na Niskich Łąkach. Dziś spotykają się w niedzielę właśnie w tym miejscu.

Tereny zielone

Na północy Wrocławia tereny zielone to przede wszystkim dwa lasy: Rędziński i Osobowicki. Oba są komunalne, a pieczę nad nimi sprawuje Zarząd Zieleni Miejskiej. Na wielu wydanych planach miasta z kompleksu Lasu Rędzińskiego wyodrębnia się północną jego część, położoną wzdłuż rzeki Widawa, pod nazwą Las Lesicki (od nazwy osiedla Lesica, przy którym ta część lasu jest zlokalizowana).

Las Rędziński jest naturalną częścią całego kompleksu lasów nadodrzańskich. Wraz z otaczającymi go terenami (w tym między innymi polami irygacyjnymi) oceniany jest jako obszar niezwykle cenny przyrodniczo. Znajduje się w nim pomnik przyrody – najgrubszy we Wrocławiu dąb szypułkowy o obwodzie 734 cm, rosnący w rejonie osiedla Lesica.

Las Osobowicki położony jest na południe od Rędzińskiego. W południowej części ma charakter parku często odwiedzanego przez mieszkańców pobliskich osiedli. Dobrze rozwinięta jest w nim sieć dróg wewnętrznych przeznaczonych do ruchu pieszego i rowerowego. Są miejsca wyznaczone do palenia ognisk i plac zabaw dla dzieci. W północno-zachodniej części lasu znajduje się wzniesienie nazywane Szwedzkim Szańcem. Tu, na jednym ze stoków, znajduje się rekreacyjny tor saneczkowy.

Podobne artykuły