Interesuje mnie

Coraz trudniej o kredyt hipoteczny. Sprawdź co zrobić, żeby go dostać

Większość Polaków marzy o własnym mieszkaniu. Niestety - niewielu z nas ma wystarczające środki, żeby zamieszkać w swoich czterech kątach bez zaciągnięcia kredytu. Co gorsza, większość nie ma nawet oszczędności, które mogłyby pokryć w całości wkład własny! Dodatkowo rok 2016 to niekorzystne dla kredytobiorców zmiany zarówno w wysokości wymaganego wkładu własnego, jak i wprowadzenie tzw. podatku bankowego, co już wywołało podwyżki opłat i prowizji w wielu tego typu instytucjach. To wszystko sprawia, że coraz trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny. Mamy jednak sposoby na to jak odnaleźć się w tej sytuacji i spełnić marzenia o nowym mieszkaniu.

 

Zgromadź stopniowo wkład własny

Do tej pory duża część banków, zgodnie z obowiązującym prawem, umożliwiała zaciągnięcie kredytu przy 10% wkładu własnego. W tym roku nadal jest to możliwe, jednak na zmienionych, mniej atrakcyjnych warunkach (wymaga to dodatkowego ubezpieczenia co zwiększa koszty). Dodatkowo niewiele banków decyduje się, żeby w ogóle wprowadzać do oferty kredyty hipoteczne z tak niskim wkładem własnym - większość wymaga oszczędności na poziomie 15% lub 20%, co przy zakupie mieszkania może oznaczać 45-60 tys. zł.

Raport przeprowadzaony na zlecenie Aviva Investors TFI pokazał, że niestety takimi kwotami dysponuje około 13% Polaków. Co możemy zrobić żeby do nich dołączyć i oszczędzić na wkład własny? Eksperci Expandera i Avivy radzą:

 

1. Przeanalizuj podstawowe, comiesięczne wydatki domowe - zrezygnuj lub ogranicz te, które są niepotrzebne (np. drogi abonament telewizyjny, z którego nie korzystasz czy abonament telefoniczny, który zawiera pakiety, których niewykorzystujesz), oszczędzaj media.

2. Bądź systematyczny - naucz się co miesiąc odkładać nawet drobne sumy. Oszczędzanie to proces, a nie jednorazowe działanie.

3. Ulokuj oszczędności - nie trzymaj ich na rachunku bieżącym czy w gotówce. Nie dość, że te są zwykle nieoprocentowane, to jeszcze masz do nich stały dostęp. Jeśli nie chcesz ryzykować, wybierz chociażby konto oszczędnościowe lub lokatę terminową.

4. Zmień sposób myślenia - nie odkładaj pieniędzy na końcu miesiąca, a na początku. Wyrób sobie nawyk przelewania np. na konto oszczędnościowe pewnej kwoty zaraz kiedy wypłata pojawi się na Twoim rachunku.

5. Szukaj możliwości - jeśli zakładasz lokatę terminową, nie ograniczaj się do swojego banku. Sprawdź jakie warunki proponują inne - bardzo prawdopodobne, że znajdziesz bardziej atrakcyjne oprocentowanie u konkurencji.

 

Na zdjęciu inwestycja Kamieńskiego we Wrocławiu z mieszkaniami dostępnymi w programie MdM, realizowana przez dewelopera Milart.

 

Śpiesz się jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania

Rządowy program to duża pomoc dla wielu Polaków. Wiadomo, że skorzystanie z niego nie jest takie łatwe, ale bardzo często gra jest warta świeczki. Do tej pory główny problem był związany ze znalezieniem mieszkania, które spełni i nasze wymagania, i zmieści się w limicie cenowym. W tym roku przewiduje się, że osoby starające się o dofinansowanie muszą dodatkowo się śpieszyć, bo pieniędzy może zwyczajnie zabraknąć.

 

 Po objęciu dopłatami rynku wtórnego i zwiększeniu ich wysokości dla wielodzietnych rodzin, gwałtownie wzrosło zainteresowanie programem MdM. W efekcie już teraz około połowa środków z tegorocznej puli została zarezerwowana. Jeśli utrzyma się tak szybkie tempo składania wniosków, pieniądze mogą skończyć się już w kwietniu. Będzie to oznaczało, że następne dopłaty będziemy mogli otrzymać dopiero w 2017 r. - tłumaczy Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

 

Dlatego jeśli planowaliśmy kupno mieszkania za kilka miesięcy i chcieliśmy skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, warto pomyśleć o przyspieszeniu decyzji i sfinalizowanie transakcji już teraz.

 

Podobne artykuły