Interesuje mnie

Sprzedajesz mieszkanie? Sprawdź na co powinieneś uważać

Nie tylko nabywcy mieszkań mogą w trakcie zakupu popełnić kosztowny błąd. Sprzedając nieruchomość nie możemy zapomnieć o odpowiednim zaplanowaniu transakcji, ponieważ ominięcie niektórych elementów może okazać się niezwykle bolesnym doświadczeniem dla naszego portfela.

 

Wiele osób zapomina bowiem o tym, że sprzedając swój lokal możemy spotkać się z problemami związanymi ze spłatą kredytu hipotetycznego lub być zmuszonym zapłacić podatek.

 

O jakim podatku mowa?

Wszystko zależy od tego jak dużo minęło czasu między nabyciem i planowaną przez nas transakcją. Jeśli ktoś planuje spieniężyć swoją nieruchomość w 2015 r., będzie musiał zapłacić podatek od zysku tylko wtedy, gdy kupił ją po 2009 r. Fiskusowi nie należy się bowiem nic, jeśli minęło przynajmniej 5 lat podatkowych od daty nabycia. Pod tym pojęciem rozumie się zarówno zawarcie transakcji kupna/sprzedaży, jak i umowę darowizny czy otrzymanie własności w spadku.

 

nieruchomości, podatek od nieruchomości, kredyt hipoteczny

 

O ile nie minęło 5 lat od nabycia, a nieruchomość zyskała na wartości, trzeba będzie oddać urzędowi skarbowemu 19% wartości tego wzrostu. Aby obliczyć dochód do opodatkowania, należy od przychodu ze sprzedaży odjąć cenę zakupu oraz koszta powiązane, takie jak np. opłaty za ogłoszenia czy za zmiany w księdze wieczystej, prowizja dla pośrednika oraz taksy notarialne.

Podobne artykuły