Interesuje mnie

Rzetelny inwestor – jak go rozpoznać?

Kupno mieszkania czy domu to często decyzja na całe życie, która powoduje zmiany w sytuacji finansowej rodziny. Trudno jest jednak z gąszczu ofert wybrać to konkretne mieszkanie i – co za tym idzie – dewelopera.

 

Artykuł ukazał się w Katalogu Mieszkań i Domów, kmid.pl

 

 

Mieszkań na rynku jest wiele, a deweloperzy co rusz kuszą nowymi promocjami, rabatami, bonusami i kolorowymi folderami. Próbują przyciągnąć uwagę klientów świetną lokalizacją, dodatkowymi elementami, jak np. miejsce postojowe i oczywiście konkurencyjną ceną. Większość z nas dokonuje transakcji zakupu mieszkania lub domu raz w życiu. Nic więc dziwnego, że brakuje nam doświadczenia i wiedzy umożliwiającej podpisanie bezpiecznej umowy z deweloperem. Jeśli chcemy więc mieć pewność i komfort transakcji, musimy rozważnie go wybrać. Zła decyzja może bowiem skutkować tym, że zostaniemy bez mieszkania, ale za to z wieloletnim kredytem na głowie. 

Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na istotne zagadnienia, które pomogą nam wybrać tego rzetelnego i solidnego dewelopera, któremu powierzymy nasze pieniądze – często oszczędności życia. Należy bardzo uważnie przeanalizować wszystkie dokumenty dotyczące interesującej nas inwestycji oraz sprawdzić, czy deweloper jest wiarygodny, a budowane przez niego mieszkania są solidne, funkcjonalne i dobrze wykonane.

 

(Nie) kupować kota w worku

Stan zaawansowania inwestycji, którą jesteśmy zainteresowani, jest istotny, ponieważ im większe są postępy prac, tym większa pewność, że zakup nie jest ryzykowny. Kierując się ceną mieszkania, niektórzy – choć obecnie już coraz rzadziej – decydują się na zakup tzw. „dziury w ziemi”. Taka sytuacja ma swoje plusy, jak chociażby większą możliwość negocjacji cen, swobodę wyboru lokalu, wyglądu mieszkania itp., ale wiąże się z większym ryzykiem.

Można się jednak przed nim ochronić, mamy bowiem nową ustawę deweloperską z 2012 r., która unormowała i uporządkowała ważne kwestie związane z zawieraniem transakcji na rynku deweloperskim. Umożliwia ona weryfikację danych podawanych przez dewelopera na temat jego sytuacji finansowej i prawnej, udostępnienie sprawozdań finansowych, a także informacji o inwestycji.

Podobne artykuły